E-Turystyka – Villa Gutenberg

Villa Gutenberg

Do tej pory willa przy ul. Kopernika 10 w Nowej Rudzie była znana jako “willa rodziny Rose”. Historycznie zawsze nią oczywiście będzie ale w nowym rozdziale jej istnienia, po kupieniu jej od Gminy Nowa Ruda, zdecydowaliśmy się na nadanie willi innej nazwy.
Zainspirowaliśmy się historią tego miejsca. To tu w 1842 r. Wilhelm Wenzel Klambt założył swoją wielką drukarnię i działające do tej pory w Niemczech wydawnictwo. W 1886 r. obok zakładów poligraficznych jego następca drukarz Georg Rose wystawił swoją willę.
Przed willą zaś wystawiono pomnik Johannesa Gutenberga, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku.
Nie ma więc lepszego patrona tego historycznego domu.
Drukarz – druk – literatura. Villa Gutenberg.
Źródło: http://www.villagutenberg.pl – Oficjalna strona remontu XIX-wiecznej willi w Nowej Rudzie

Villa Gutenberg – www.NowaRuda.pl

Ciekawostki:

Willa Rose (róża) w Nowej Rudzie
Willa rodziny Rose w Nowej Rudzie – znajduje się w parku przy ul. Mikołaja Kopernika 10[3] w Nowej Rudzie. Willa należała do właścicieli wydawnictwa – rodziny Rose. Wzniesiona w 1886 r. przez Georga Rose w stylu budownictwa ceglanego, odnoszącego się do architektury średniowiecza, renesansu oraz manieryzmu. Ogólna powierzchnia użytkowa budynku wynosi: 665,23 m² (w tym 210,32 m² piwnic i strychu)[3]. W parku rosną ciekawe okazy starodrzewia.
Po 1946 r. należała szkoły poligraficznej i mieściła: bibliotekę, czytelnię, kuchnię, salę konferencyjną, stołówkę oraz mieszkania[4]. 19 listopada 2010 r. sprzedana przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku za 400.000 zł Gminie Nowa Ruda[5]. 16 kwietnia 2021 kupiona przez Olgę Tokarczuk, Grzegorza Zygadło oraz właścicieli Pałacu w Sarnach[6] za 500.000 zł. Właściciele nadali obiektowi nową nazwę: Villa Gutenberg[7].
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Willa_Rose_w_Nowej_Rudzie

IX wieczna Willa rodziny Rose w Nowej Rudzie, wielu mieszkańcom i turystom może wydawać się niepozorna. Tymczasem na jej terenie stoi pamiątka sprzed 250 milionów lat! Jest to skamieniały pień drzewa – dadoxylon należący do flory górnokarbońskiej.
Źródło: https://klodzko.naszemiasto.pl/wille-rodziny-rose-w-nowej-rudzie-ktora-kupila-min/ar/c1-8240637

Villa Gutenberg – www.NowaRuda.pl

Wille wybudowano w 1886 r. (zgodnie z datą na tablicy przy zadaszeniu wieżyczki) w stylu budownictwa ceglanego, odnoszącego się do architektury średniowiecznej, renesansu oraz manieryzmu. Zamieszkał w niej wraz z rodziną Georg Rose, który od 1881 do 1907 był wydawcą gazety wydawnictwa “Der Hausfreund” („Przyjaciel Domu”) i prowadził drukarnię Klambta. Okazały grobowiec rodziny Rose znajduje się na noworudzkim cmentarzu. Później “zameczek” przejęła szkoła poligraficzna. W czasach już nam bliższych w 1985 r przystąpiono do kapitalnego remontu budowli, który ukończono w 1988 roku. W odnowionym budynku oprócz stołówki i całego pionu żywienia znalazło się miejsce na bibliotekę, czytelnię i salę konferencyjną. Przez pewien czas „Zameczek” pełnił rolę internatu, później urządzono tam gabinety lekcyjne. Obecnie budynek stoi bezużyteczny jak cały kompleks po dawnej szkole.
16 kwietnia od gminy Nowa Ruda obiekt kupiła Noblistka Olga Tokarczuk. Wśród nabywców wymieniani są także mąż pisarki Grzegorz Zygadło i właściciele zabytkowego zespołu Zamek Sarny w pobliskiej Ścinawce Górnej.
Źródło: https://fotopolska.eu/Nowa_Ruda/b55524,Willa_rodziny_Rose__Zameczek.html

Grobowiec rodziny Rose – zdjęcie
Źródło: https://www.fotopolska.eu/1543266,foto.html

Johannes Gutenberg, właśc. Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg[3] (ur. ok. 1400 w Moguncji[a], zm. 3 lutego 1468 tamże) – niemiecki rzemieślnik, złotnik i drukarz, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie.
Ulice nazwane imieniem Gutenberga, pomniki i miejsca pamięci poświęcone drukarzowi znajdują się nie tylko w miastach, z którymi był związany, ale także w wielu innych miejscach na świecie. W Polsce znajduje się kilka pomników Gutenberga, wśród nich w Nowej Rudzie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Johannes_Gutenberg

Pomnik J. Gutenberga – Villa Gutenberg – www.NowaRuda.pl