english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie zaprasza na Noworudzkie Bieguny Kultury oraz Festiwal Sztuki Nowa Ruda....
Całkiem niedaleko, bo wystarczy dojechać do Karłowa, aby pospacerować dnem pradawnego morza kredowego istniejącego na terenie Gór Stołowych....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

Miasto Nowa Ruda


SZYBKIE MENU: Aktualności z Nowej Rudy I Przewodnik turystyczny I Noclegi I Galeria I Mapa Nowej Rudy

Ratusz w Nowej Rudzie
Na środku noworudzkiego rynku już w XV w. wzniesiono pierwszy ratusz. Obecny zbudowany pod koniec XIX w. posiada rozczłonkowaną bryłę. W płn. narożniku umieszczona nad misą fontanny kamienna figura św. Floriana.

Noworudzki Rynek po remoncie - 5.10.2011r.


STARE ZDJĘCIE-Ratusz/Rynek przed remontem 2010r.

Nowa Ruda: Rynek (w tle Ratusz oraz fontanna Jana Chrzciciela)

Noworudzki Rynek po remoncie - 5.10.2011r.


Rynek w Nowej Rudzie - 5.10.2011r.

WIĘCEJ


 

 Noworudzka obwodnica

Nowa Ruda posiada obwodnicę.
 
Zdjęcia - LINKNowa Ruda : Szlak spacerowy grodu nad rzeką Włodzicą


www.NowaRuda.pl / 08.06.2015r.

Zdjęcia - Link 1, Link 2 , Link 3
Foto - 12.06.2015r. - www.NowaRuda.pl

Galeria zdjęć - FB: nowaruda.pl
 


 


  

Ulice sztuki - Noworudzkie Bieguny Kultury - 2016Muzeum prof. Josepha Wittiga

Ekspozycja poświęcona pamięci pisarza, teologa i piewcy Ziemi Kłodzkiej J. Wittiga (1879-1949) urządzona w jego byłym domu. Wystawy prezentują pamiątki osobiste, fotografie, dokumenty i książki autorstwa tego ważnego niemieckiego pisarza. Dom wybudowany został w 1926 roku przez prof. Josepha Wittiga, który zamieszkiwał w nim do roku 1946, kiedy to został przymusowo wysiedlony do Niemiec. Dzięki środkom z Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej i staraniom Fundacji Odnowy Ziemi Noworudzkiej w 1997 roku sfinalizowano ideę otwarcia w nim muzeum poświęconego życiu i twórczości właściciela (strona www)
 

Nowa Ruda Słupiec (Dolina): Dom Wittiga

Kościół św. Mikołaja


Kościół parafialny św. Mikołaja zbudowany w latach 1885-1890 jest jednym z piękniejszych przykładów sakralnego neogotyku na Dolnym Śląsku. W kościele wartymi uwagi są kamienna rzeźba św. Krzysztofa z 1511 roku, jak również rzeźby św. Franciszka z Asyżu, Matki Bożej Królowej Wszechświata i patrona świątyni, św. Mikołaja. Warto również zwrócić uwagę na neogotyckie ołtarze i witraże z końca XIX wieku. Przed ołtarzem znajduje się drewniany krzyż, który ocalał z pożaru w 1884 roku (strona www)

Nowa Ruda: Kościół pw św. Mikołaja w Nowej Rudzie

 

Kopalnia Węgla Muzeum Górnictwa

W byłym polu górniczym "Piast" kopalni "Nowa Ruda" udostępniono do zwiedzania 700 m. podziemnych wyrobisk górniczych i XIX-wieczny kompleks obiektów przemysłowych. Dzięki temu zapoznać tu się można z bogatą, ponad 500-letnią historią górnictwa węglowego w regionie. Szczególną atrakcją jest obecna w kopalni podziemna kolejka, jedyna tego typu atrakcja w Polsce, a czwarta w Europie (strona www)


Nowa Ruda (Drogosław): Podziemna Trasa Turystyczna, Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie 

Foto: www.NowaRuda.pl


FILM - TV Kłodzka - Maj 2016r.


 

Góra Świętej Anny (647 m n.p.m.)

Góra Świętej Anny uważana jest za jeden z lepszych punktów widokowych w Sudetach. Możemy stąd podziwiać Sudety Środkowe oraz część Sudetów Zachodnich z Karkonoszami. Kamienna wieża z 1911roku, zbudowana podobnie jak ta na Górze Wszystkich Świętych z czerwonego piaskowca, niegdyś pełniła funkcję widokową, obecnie jest niedostępna dla turystów ze względu na znajdujące się na niej anteny przekaźnikowe.
 
Nieaktualne zdjęcie - archiwum

Nowa Ruda - Góra Świętej Anny, w tle turystyczna wieża widokowa z 1911 roku

 

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny w Nowej Rudzie
po remoncie. Otwarcie wieży: 5.10.2014r.

FILM - 14.06.2015r.

 

 

Kaplica św. Anny

Kaplica św. Anny pochodzi z 1644 roku. Usytuowana jest na Górze Świętej Anny w Nowej Rudzie. Znajduje się też tam cela pustelnika oraz ołtarz główny z gotycką rzeźbą Świętej Anny Samotrzeć.
 

Nowa Ruda - Kaplica św. Anny zlokalizowana na Górze Świętej Anny,

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych (648 m n.p.m.)

Wieża stanowi doskonały punkt widokowy na polskie i częściowo czeskie Sudety. Noworudzki punkt widokowy słynie z jednej z najładniejszych panoram sudeckich, obejmującej Karkonosze ze Śnieżką, Góry Suche, Wałbrzyskie, Sowie, Bardzkie po Masyw Śnieżnika oraz Góry Orlickie, Bystrzyckie i Stołowe.
 

Nowa Ruda - Słupiec - wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych przed remontem


Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych po remoncie - 15.05.2011r.


Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych po remoncie - 28.08.2011r.GALERIA

FILM (15.05.2011) - Wieża i Sanktuarium

FOTO - 18.08.2012r. - www.NowaRuda.pl
Więcej fot - FOTO GPS MAPS GOOGLE

Z wieży są przepiękne widoki na całe prawie SUDETY. Przy dobrej widoczności widać Śnieżkę oraz Śnieżnik, a także pobliskie Góry Stołowe i Sowie oraz Górę Świętej Anny.

FILM - 18.08.2012r. - www.NowaRuda.pl
 

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych

Odbudowana w latach 90. XX wieku kaplica 15 września 2002 roku została podniesiona do rangi Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Ziemi Noworudzkiej. Wewnątrz na uwagę zasługuje ołtarz główny z kolumnami korynckimi oraz figurą Matki Boskiej Bolesnej. Na terenie sanktuarium znajduje się również przepiękny ołtarz polowy.
 


 

 Byłe pole KWK Nowa Ruda-Słupiec

 

Byłe pole KWK Nowa Ruda-Słupiec - 21.05.2011r.


Byłe pole KWK Nowa Ruda-Słupiec - 21.05.2011r.


FILM (21.05.2011) - Byłe pole KWK Nowa Ruda-Słupiec (Szyb)
 

LINK


NOWA RUDA : UROCZYSTE OTWARCIE NAJWYŻSZEJ ŚCIANKI
WSPINACZKOWEJ W POLSCE - SZYB "NOWY" 1 - 18.04.2015r.
NAJWYŻSZA ŚCIANKA WSPINACZKOWA
W POLSCE OTWARTA


TV SUDECKA

NOWORUDZKIE OBCHODY DNIA GÓRNIKA - HISTORIA KWK NOWA RUDA (FILMY)
 

W piątek 4 grudnia 2015r. pod pomnikiem Trudu Górniczego w Słupcu,
odbyły się uroczyste obchody Dnia Górnika.

TV SUDECKA - Nowa Ruda - 4.12.2015r.
 

Prawdopodobnie ostatni amatorski film z KWK Nowa Ruda pole Słupiec.
Krótko przed zamknięciem zakładu.

https://www.youtube.com - Eisfeldziontko

2006 r. likwidacja kopalni w Nowej Rudzie Słupcu

https://www.youtube.com - Eisfeldziontko

POMNIK PRZYRODY W NOWEJ RUDZIE

W sobotę 21 marca 2015 roku przy ulicy Mostowej 1 w Nowej Rudzie Drogosławiu odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego pomnika przyrody ożywionej na terenie Nowej Rudy – drzewo rodzaju buk zwyczajny o nadanym imieniu „Krzysztof”.

 TV SUDECKA 
 
Historia Nowej Rudy

Początki miasta i okres czeski (do 1526 r.)

   Nowa Ruda jest miastem założonym w dolinie rzeki Włodzicy i jej dopływów, pomiędzy Górami Sowimi a Wzgórzami Włodzickimi na linii szlaków handlowych prowadzących z dzisiejszych Czech do Śląska. Rozwój osady przypadł na czas kolonizacji niemieckiej za panowania czeskiego króla Przemysła Ottokara II (1253-1278). Pierwsza, historyczna wzmianka o grodzie nad Włodzicą, zamieszczona w najstarszej księdze fundacji miejskiej Kłodzka pochodzi z roku 1337 i wymienia proboszcza Reynharta. W 1347 r. osada należała do Hannusa Wusthuba, który w roku 1352 sprzedał noworudzkie dobra rodzinie Donynów.

     W okresie następnych 120 lat w miasteczku rozwinęło się tkactwo i  sukiennictwo oraz szewstwo, co zaowocowało nadaniem statutu cechowego szewcom w roku 1404 oraz sukiennikom w 1416 r. W latach 1427-1429 najazdy husytów doprowadziły do zniszczenia miasta, które powoli odbudowywało się z ruin na mocy nadanych przez Donynów na nowo praw w 1434 roku. Z tego roku pochodzi też pierwsza wzmianka o istnieniu na terenie Nowej Rudy kopalni węgla kamiennego.

     W 1472 r. panem Nowej Rudy został Jerzy Stillfried, jeden ze „złotych rycerzy” króla Czech Jerzego z Podiebradów, który poślubiając siostrę ostatnich właścicieli Annę von Donyn, splótł dzieje miasta i swojej rodziny na trzy kolejne wieki.


Okres austriacki (1526-1742)

     W XVI wieku Stillfriedowie stali się orędownikami wyznania protestanckiego, co skutkowało w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) najazdem hrabiego Bernarda Thurna w 1622 r. i drugą pożogą miasta. Wzięci do niewoli Stillfriedowie powrócili do wyznania katolickiego i uzyskali ponownie dobra noworudzkie.

     W 1742 roku Nowa Ruda po zakupie Ziemi Kłodzkiej przez króla pruskiego od władcy Czech weszła w skład państwa pruskiego. W kolejnych latach noworudzcy Stillfriedowie stali się właścicielami dóbr ziemskich także na 1/3 obszaru Ziemi Kłodzkiej. W 1810 roku  noworudzkie dobra przeszły w ręce rodziny von Magnis i pozostały ich własnością do 1945 roku.

     W 1855 r. Nowa Ruda stała się siedzibą powiatu, obejmującego dwa miasta (Nowa Ruda i Radków) oraz 37 wsi. W II połowie XIX wieku nastąpiło ożywienie gospodarcze, związane przede wszystkim z rozwojem przemysłu włókienniczego. Coraz większego znaczenia zaczęło nabierać także górnictwo węgla kamiennego. Powstała kopalnia „Ruben” w Nowej Rudzie, „Johann Babtista” w Słupcu, „Rudolph” w Przygórzu i „Wenzeslaus” w Ludwikowicach..

    Od 1871 r. Nowa Ruda należała do II Rzeszy Niemieckiej. W 1879 r. wybudowano do Nowej Rudy linię kolejową z Kłodzka, a rok później z Wałbrzycha. W następnej dekadzie doszło do najtragiczniejszego w dziejach miasta pożaru. 23 maja 1884 r. pożar strawił część domostw w rynku oraz kościół parafialny.

    Działania I wojny światowej ominęły Nową Rudę, jednak wielu mieszkańców miasto, zaciągniętych do armii niemieckiej brało w niej udział i straciło życie. Miasto odczuło dość poważnie powojenny kryzys gospodarczy. Na skutek reformy administracyjnej Niemiec Nowa Ruda utraciła w 1932 r. status miasta powiatowego. Po dojściu Hitlera do władzy w Niemczech ruch narodowosocjalistyczny zaczął wkraczać w życie miasta.

    W 1937 r. miały miejsce uroczystości związane z 600-leciem istnienia miasta. Na tę okoliczność wydano kronikę Nowej Rudy autorstwa prof. Josepha Wittiga.

II wojna światowa nie objęła swoimi działaniami wojennymi miasta. Jednak wówczas miała miejsce największa katastrofa górnicza w kopalniach noworudzkich. W kopalni „Ruben” zginęło 187 górników.


Okres polski (od 1945 r.)

   Po kapitulacji III Rzeszy w maju 1945 r. do Nowej Rudy wkroczyły oddziały Armii Czerwonej, a w czerwcu przybyli już do miasta pierwsi Polacy. Po zakończeniu sporów terytorialnych z Czechami o Ziemię Kłodzką Nowa Ruda znalazła się w granicach Państwa Polskiego. Pierwszym polskim burmistrzem został Edward Miernik. Pierwszym proboszczem parafii Św. Mikołaja ks. dr Michał Białowąs, repatriant z diecezji lwowskiej.

   W tym czasie Nową Rudę zasiedliła ludność z Polski centralnej oraz repatrianci z kresów wschodnich. Przybywali też polscy górnicy z Francji oraz Polacy z innych krajów europejskich. W ten sposób wytworzyło się specyficzne społeczeństwo, które przez wiele lat przechodziło trudny proces integracji.

Powojenni mieszkańcy znaleźli zatrudnienie w przemyśle wydobywczym i włókienniczym. Powstała Kopalnia Węgla Kamiennego „Nowa Ruda”, w skład której weszła kopalnia „Piast" (dawna „Ruben”) oraz kopalnia „Słupiec” („Johann  Babtistagrube”). Utwoarzono Zakładów  Przemysłu Włókienniczego „Nowar”, specjalizujące się w produkcji sztucznego jedwabiu.

     W 1954 r. Nowa Ruda po raz drugi stała się siedzibą powiatu noworudzkiego, który był najmniejszym powiatem ówczesnego województwa wrocławskiego i przetrwał do reformy administracyjnej państwa w 1975 r.

  W 1970 r. zakończono budowę Miejskiego Ośrodka Kultury, a w 1972 r. Po raz pierwszy zorganizowano w Nowej Rudzie Festiwal Studentów Szkół Artystycznych, dla wielu kojarzący się z pojawieniem się na stacji kolejowej białej lokomotywy. Rok później Nową Rudę połączono administracyjnie ze Słupcem.

W II połowie lat 70-tych miały miejsce tragiczne wypadki w KWK „Nowa Ruda”. W 1976 r. zginęło 17 górników, a trzy lata później 7. Po ogłoszeniu stanu wojennego w kopalni noworudzkiej miał miejsce strajk, zakończony aresztowaniami i procesami.

    Okres przemian 1989 r. zaznaczył się licznym udziałem mieszkańców. W maju 1990 r. miały miejsce pierwsze wolne wybory do władz samorządowych i w Nowej Rudzie kandydaci Komitetu Obywatelskiego uzyskali wszystkie mandaty w 28-osobowej Radzie Miejskiej. Burmistrzem został Stanisław Łukasik. W lipcu ukazał się pierwszy numer lokalnej „Gazety Noworudzkiej”. W roku 1991 władze Nowej Rudy podpisały porozumienie partnerskie z niemieckim miastem Castrop-Rauxel oraz z francuskim Wallers-Arenberg, a rok później z sąsiednim czeskim miastem Broumov.

     W 1992 r. KWK „Nowa Ruda” postawiono w stan likwidacji, a kopalniane Pole „Piast” zamknięto już w 1994 r. Pole „Słupiec” natomiast w roku 2000. W międzyczasie zlikwidowano zakłady włókiennicze „Nowar”, filię dzierżoniowskich zakładów „Diora” oraz wiele innych miejsc pracy, co skutkuje do dziś dużym bezrobociem w mieście.

Źródło: Urząd Miejski w Nowej Rudzie

Czytaj także: co zwiedzić - Gmina Nowa Ruda

 

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
pogodnie
wiatr: północny 4 m/s
cisnienie: 963 hPa
18°C
pogodnie
Noc
pogodnie
wiatr: północno zachodni 3 m/s
cisnienie: 963 hPa
17°C
pogodnie
Jutro przedpoł.
zachm. całkowite
wiatr: północno zachodni 3 m/s
cisnienie: 966 hPa
18°C
zachm. całkowite
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT