english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Nowy Rok 2022 przywitaliśmy jak należy. Najpierw prawie 50-cio osobowa grupa wzięła udział w operowym koncercie Gala Noworoczna....
Listopad jak zwykle rozpoczął się wspomnieniem tych, którzy od nas odeszli. Zatrzymaliśmy się na chwilę w biegu codziennego życia ......

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

NOWORUDZKI UTW – NOCĄ ZA ZAMKU LEŚNA SKAŁA W SZCZYTNEJ


Data: 2021-11-28, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]Pierwszy śnieg (26 listopada) w światłach latarń. Sceneria wręcz bajkowa. A my jedziemy na nocne spotkanie z dawnymi właścicielami Zamku Leśna Skała w Szczytnej.


Dwa „uśmiechnięte” busy (bo nas dużo) z łatwością pokonują ośnieżoną już, krętą i wąską drogę pod górkę do samego zamku. Magiczny widok oświetlonego zamku w padającym śniegu przykuwa naszą uwagę i na chwilę zatrzymujemy się na sesję zdjęciową. Wchodzimy na dziedziniec, a w oknach zamku widać zapalone świece – widać więc, że ktoś na nas czeka. W drzwiach ukazuje się za moment ostatnia właścicielka zamku, Helena w czarnej sukni ze swojej epoki i świecą w ręku. Razem z Heleną przechodzimy przez zamkowe pokoje i saloniki słuchając ich historii. Na zamku pojawia się też zięć Heleny, Bruno (też w stroju z epoki) i czas zwiedzania umila nam muzyką. A to mini koncercik na pianinie w jednym z saloników, a to bębny z balkonu dla orkiestry nad salą balową (chyba najpiękniejsze pomieszczenie, z herbem Hochbergów, którzy wybudowali ten zamek w I poł. XIX wieku). Natomiast w dawnym dormitorium (wspólna sypialnia zakonników) – zamek bowiem przez pewien czas należał do Misjonarzy Świętej Rodziny, posłuchaliśmy muzyki kryształowych mis w wykonaniu Bruna oczywiście – ale można było spróbować też własnych sił.


 

Zwiewne dźwięki i blask świec pozostawiły piękne wrażenia. No i przechodząc korytarzami oświetlonymi migotliwym światłem, wróciliśmy do rzeczywistości. Aby podreperować nadwątlone wrażeniami siły, gospodarze przygotowali dla nas pieczone kiełbaski i gorące napoje. Był oczywiście grzaniec i grzane piwo ale też kawa i herbata. Bawiliśmy się razem z gospodarzami (którzy powrócili do nas ze swojej epoki na tę jedną noc), śpiewając wspólnie wszystko, co się komu przypomniało. W nagrodę otrzymaliśmy od gospodarzy dodatkowy kubek dobrego grzańca i słowa uznania dla ciekawej wszystkiego i zgranej grupy.

          

 Anna Szczepan

Noworudzki UTW

 

 

 

NOWORUDZKI UTW – ŁEMKOWSZCZYZNA W PIGUŁCE - Starsze »
« Nowsze - NUTW : KONDOLENCJE

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT