english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Pierwszy śnieg (26 listopada) w światłach latarń. Sceneria wręcz bajkowa. A my jedziemy na nocne spotkanie z dawnymi właścicielami Zamku Leśna Skała w Szczytnej....
Łemkowie - Rusini, Rusnacy, Rusnaki – wschodniosłowiańska grupa etniczna, zamieszkująca głównie w zwartej grupie obszar Beskidu Niskiego ......

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

NOWORUDZKI UTW – SOBÓTKOWE CIEKAWOSTKI


Data: 2021-10-27, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]Sobótka – pomijane turystycznie miasteczko, tak jak nasza pobliska Srebrna Góra. No bo jak do Srebrnej Góry to tylko na twierdzę, a jak Sobótka to biegusiem na Ślężę. A po drodze też można zobaczyć coś ciekawego. Położone tuż przed Sobótką Będkowice mogą się poszczycić skansenem Wsi Ślężańskiej. Skansen obejmuje wczesnośredniowieczny zespół osadniczy Ślężan, na który składają się cmentarzysko kurhanowe (VIII-IX w.) oraz pozostałości osady (VIII-XIII w.).


Znajdziemy tutaj 7 kurhanów oraz dwie zrekonstruowane chaty i studnię. Jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiekt w Europie. A Sobótka to ładne i ciekawe małe miasto. Jest jedną z najstarszych osad handlowych na Śląsku (wzmiankowana już w 1148 roku), lokowana jako miasto dwukrotnie – najpierw na prawie średzkim w XIII wieku, a potem w XIV na prawie magdeburskim. Sobócki rynek ma do dziś charakter targowiska. Sobótka i jej okolice kryją wiele tajemnic związanych z kultem pogańskim. Widzieliśmy więc rzeźby niedźwiedzia, lwa czy grzybka (półmnicha) ze znakami solarnymi i odwiedziliśmy Muzeum Ślężańskie (mieszczące się w tzw. Domu Opata z XVI w.) spędzając tam miłą godzinkę z panią archeolog. Dane nam było też bardzo miłe spotkanie z ks. Edwardem, proboszczem parafii św. Jakuba Apostoła. 
 

Wspólną modlitwę odmówiliśmy i w pięknym, barokowym kościele św. Jakuba i św. Anny (XIVw.) z czterema gotyckimi (odrestaurowanymi) rzeźbami. Spacerując po  mieście zatrzymaliśmy się pod ratuszem (dawny, XIX wieczny hotel), obejrzeliśmy piękne kraty Jaroslava Vonka (1875 – 1952, mistrz kowalstwa artystycznego, w latach 1935 - 1945 mieszkał w Sobótce) w dawnej aptece, cokół pomnika generała Ludwiga Lützowa (cały pomnik można obejrzeć na szklanej tablicy), oryginalny Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego i równie oryginalny pomnik Jana Pawła II. Przy plastycznej mapie Masywu Ślęży posłuchaliśmy legendy o powstaniu Ślęży i Przełęczy Tąpadła. Czyściutkie, zadbane miasteczko zrobiło na nas bardzo miłe wrażenie. Nieco już głodni zameldowaliśmy się w restauracji Baszta, gdzie poczęstowano nas pysznym obiadem a przy deserze z kawą i smakowitą szarlotką wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji nt. interakcji leków z alkoholem. Wycieczkę zakończyliśmy wizytą przy  Zamku Sobótka Górka, dawnego klasztoru oo. augustianów z XIII wieku. Chociaż to już minęła połowa października pogoda dopisała znakomicie, humory jeszcze lepiej no i do tego było pysznie.
        

 Anna Szczepan

Noworudzki UTW

NUTW : KONDOLENCJE - Starsze »
« Nowsze - NOWORUDZKI UTW – W PAŹDZIERNIKU

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT