english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 17 października 2021 roku odeszła na zawsze nasza Koleżanka Czesława Zastawna....
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy wszystkim Nauczycielom takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, ......

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

NOWORUDZKI UTW – WE WRZEŚNIU


Data: 2021-10-04, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]Niby to jeszcze miesiąc wakacyjny - zwłaszcza dla studentów, ale na naszym UTW działo się już sporo. Pierwsze spotkanie (6 września) po Inauguracji  to oczywiście sprawy organizacyjne, ale już na drugim bardzo ciekawy wykład o „Współczesnym zagrożeniu terrorystycznym w Europie” wygłosił dr hab.inż. Marek Kulisz prof. PWSZ w Nysie.


O
kazuje się bowiem, że terroryzm to pojęcie nadużywane, przypisywane często każdemu aktowi przemocy co na pewno jest przestępstwem, ale nie zawsze terroryzmem. Bo terroryzm to forma politycznej przemocy, polegająca na bezprawnym zastraszaniu (lub jego groźbie) jednostki, grupy, kraju, rządu, partii politycznej czy wreszcie opinii publicznej, najczęściej w celu wymuszenia pożądanych ustępstw politycznych. Zamach terrorystyczny może też łączyć się z fanatyzmem religijnym (np. muzułmańscy radykałowie odpowiadali za 2% takich zamachów w Europie do 2014 r.). XIV Dolnośląskie Forum UTW w Wałbrzychu oczywiście nie obyło się bez nas. Przedstawiliśmy na nim prezentację  corocznego Marszu Nordic Walking Studentów UTW o zasięgu dolnośląskim, który odbył się w maju 2021 i jakby dał początek innym działaniom przywracającym popandemiczną aktywność. Uczestniczącym w Marszu Uniwersytetom zostały wręczone stosowne certyfikaty i upominki. O budowie tarczycy, jej pracy i najczęstszych jej chorobach jakimi są nadczynność i niedoczynność tarczycy oraz o tym co daje badanie TSH (jest to tzw. badanie przesiewowe), rozmawialiśmy z drem Mateuszem Tabinem. 23 i 24 września to tradycyjne spotkania literackie w ramach „Jesieni z Kameną”. Stanisław Andrzej Średziński zaprezentował swój nowy tomik satyr „Pod drzewem dobrego i złego”. Studenckiej publiczności bardzo przypadły do gustu wiersze Marka Kubickiego, poety niezwykle cenionego przez starsze pokolenie. Ostatni poniedziałek września (27) to spotkanie z Burmistrzem Tomaszem Kilińskim i dyskusja o tym, co dzieje się i dziać się będzie w najbliższej przyszłości w naszym mieście.


 

W związku decyzją Pani Karoliny Popiel o wycofaniu się z czynnej działalności w Noworudzkim UTW, Burmistrz Tomasz Kiliński oraz Dyrektor MOK Wojciech Kołodziej złożyli serdeczne podziękowania Pani Karolinie za 15-to letnie kierowanie Uniwersytetem. W tzw. „międzyczasach” byliśmy jeszcze na wiedeńskim koncercie w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu oraz na dwóch wycieczkach – takiej bardziej turystycznej z ogniskiem, w Bielicach i takiej bardziej zwiedzającej w bardzo historycznym i zabytkowym Głogówku. I jeszcze braliśmy udział w kręceniu filmu promującego nasz MOK na Jubileusz 50-lecia jego istnienia.

No i właśnie wrzesień już mamy za sobą.        

Anna Szczepan

Noworudzki UTW

NOWORUDZKI UTW – GŁOGÓWEK – MIASTO Z CIEKAWĄ HISTORIĄ - Starsze »
« Nowsze - NOWORUDZKI UTW – KONCERT DOMINIKI RADWAN I ...

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT