english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


RAJD OCZAMI ZAWODNIKA, W ROLI KIBICA - 1. RUNDA MARTEN TARMAC MASTERS 2021 (NOWA RUDA)....
Policja od wielu lat dba o bezpieczeństwo najstarszej części społeczeństwa. ,,Aktywny i bezpieczny senior - wykręć numer oszustowi,,- prezentacja nowych spotów przygotowanych przez zachodniopomorskich policjantów....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

NOWORUDZKI UTW – LUTY TO NIE TYLKO WALENTYNKI


Data: 2021-03-02, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]Luty, jak na ten miesiąc przystało przywitał nas zimnem, śniegiem, przebłyskami słońca i sporą dozą szarości. Ale już we wtorek (2-go), humory nam się nieco poprawiły, bowiem p. Leszek Grudziński (ERASMUS+) zaprosił nas na fantastyczne HARCE MUZYCZNE gromadząc przed komputerowymi ekranami aż 65 osób. Muzyczna uczta była przednia. Były arie, balet (taniec pająka) i rewiowy kankan. W pierwszą sobotę miesiąca mieliśmy okazję (zaproszenie Sudeckiego UTW) uczestniczenia - onlinowo oczywiście, w ciekawym wykładzie dra Pawła Dąbrowskiego „Tak blisko i tak daleko zarazem czyli ja i moja rodzina. Parę słów o antropoidach.” Pierwsze grupy człekokształtne pojawiły się w miocenie (ok. 7 mln lat temu), a człowiek karłowaty, humanoid zwany też hobitem, „funkcjonował” jeszcze, kiedy pojawił się „normalny” człowiek. Z tymi bardzo dalekimi kuzynami łączy nas np. rynienka podnosowa oraz ….chwile zadumy i przemyśleń w charakterystycznej pozie (głowa podparta dłonią). W tym trudnym czasie epidemicznym bardzo potrzeba nam dobrej energii. Daje nam ją – nawet w spotkaniach onlinowych, nasza Beata (Kras).


Przez dwa tygodnie mieliśmy dostępny na youtubie wykład „Dlaczego warto się śmiać?” Jak się okazuje, tym zagadnieniem zajmuje specjalna nauka  zwana gelotologią - mówiąc prościej, jest to terapia śmiechem. Wywołanie śmiechu, to kwestia bardzo indywidualna – każdego może śmieszyć co innego. Dlatego też sposobów na wywołanie uśmiechu jest bardzo wiele w zależności od sytuacji. Śmiech to zdrowie dla naszej duszy i ciała. Śmiech produkuje endorfiny, wdychamy więcej powietrza więc się dotleniamy, wzmacnia naszą odporność (zwiększa produkcję limfocytów), ćwiczy nasze mięśnie, spala kalorie, pomaga wrócić do zdrowia i ma jeszcze wiele dobrych działań. A kiedyś wierzono nawet, że przyspiesza gojenie się ran. Niestety są ludzie, którzy nie potrafią się śmiać z przyczyn - powiedzieliśmy zachwiań zdrowotnych. Na śmiech nie pozwala bowiem uszkodzony ośrodek śmiechu znajdujący się w naszej prawej półkuli mózgowej. W kolejne sobotę miesiąca korzystając z zaproszeń Sudeckiego UTW spotykaliśmy się na ciekawym wykładzie o  "domowych sposobach usprawniania pamięci" , który prowadziła Barbara Maniak. Panią Basię nie tak dawno gościliśmy często na naszych wykładach. Te domowe sposoby „na pamięć” skomentowała jedna z uczestniczek tak: „świetny wykład, wszystkie gry znam, wnuk mnie leje w doble ale na szczęście nie za bardzo”.Natomiast w wykładzie o „drogach edukacyjnych i ich meandrach” dr Magdaleny Wnuk-Olenicz (andragog), usłyszeliśmy o – powiedzmy sposobach naszej nauki. Jak przebiegała nasza nauka każdy wie. Ale nikt zapewne nie pokusił się aby to w swoisty sposób podsumować, pogrupować etapy swojego kształcenia. A zatem edukację formalną odbywaliśmy w szkołach. Dokształcaliśmy się także na kursach (np. językowych), seminariach, odczytach, prelekcjach czy wszystkich innych formach dokształcania zawodowego – czyli poddawaliśmy się edukacji pozaformalnej. No i już zupełnie nieformalnie (czasem nawet podświadomie) przyswajaliśmy sobie postawy, wartości, różnorakie umiejętności i wiedzę życia codziennego i wpływów – środowiska, rodziny czy wreszcie  środków masowego przekazu. Edukacja jest więc procesem całego życia formującym naszą tożsamość. W dalszym ciągu trwają projekty, w których uczestniczymy od dłuższego czasu – choćby kursy informatyczne, a w końcówce stycznia rozpoczął się kurs języka angielskiego dla seniorów, prowadzony przez Warszawski Uniwersytet – 3MU Komunikatywny Senior. 


Dziesięcioosobowa grupa chętnie uczestniczy w ciekawie – acz może trochę nietypowo prowadzonych zajęciach.
Luty to miesiąc walentynkowy, bardzo skromnie zaznaczony w tym roku. Piękna zima ze wspaniałą pogodą 14 lutego skusiła niewielkie grono studentów i sympatyków NUTW do pospacerowania w urokliwym Batorówku. Natomiast w walentynkowy wieczór skorzystaliśmy z zaproszenia Opery i Filharmonii Podlaskiej, na koncert Pauliny Malinowskiej i zespołu The Consonance Trio, w którym artyści wystąpili z piosenkami Anny German. Z przyjemnością wysłuchaliśmy znanych utworów w wykonaniu piosenkarki nieco podobnej z głosu i aparycji do bardzo lubianej Anny German. Niespodziankę zrobiła naszym melomanom „Scena Kamienica” - obecnie „Operetka Wrocławska-Stowarzyszenie” , obdarowując nas nagraniami piosenek lat  dwudziestych i trzydziestych. W połowie miesiąca z wielką dozą sanitarnej ostrożności  „uruchomiliśmy skarbonkę” na rzecz pogorzelców z Jugowa, którą zasilił   również dr Piotr Bernat, nasz opiekun z PWSZ. Dobre studenckie serca jak zawsze nie zawiodły i za uzbieraną sumę ponad trzech tysięcy złotych zakupiony został dla rodziny Katarzyny Sordyl sprzęt AGD, czego dopilnowała sama szefowa Uniwersytetu, Karolina Popiel. Poza tym jak zwykle działa nasz wewnętrzny telefon zaufania, bowiem niektórzy bardzo potrzebują w tym trudnym czasie psychicznego wsparcia. Działa też z wielkim powodzeniem „urodzinowy telefon od UTW”. No i oczywiście stale utrzymujemy kontakt z naszą patronacką uczelnią, PWSZ w Nysie. Niedawno odbyło się bardzo sympatyczne spotkanie wszystkich Uniwersytetów będących pod naukowym patronatem PWSZ. Szkoda, że tylko onlinowe. 

Za chwilę już marzec i niecierpliwie wyglądane kolejki do szczepień przeciw COVID-19.

 

 Anna Szczepan

Noworudzki UTW

NOWORUDZKI UTW – DAR SERCA ORAZ PODZIĘKOWANIE - Starsze »
« Nowsze - NOWORUDZKI UTW - ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
METEO IMGW-PIB | Serwis pogodowy
?
Prognoza numeryczna
Prognoza synoptyczna dla najbliższej stacji
Warszawagm. Warszawa
Ciśnienie
Prędkość wiatru
Wilgotność
Temperatura pkt rosy
Prognoza numeryczna
Prognoza synoptyczna dla najbliższej stacji
Warszawagm. Warszawa
b.d.
Temperatura 8.2
Zachmurzenie całkowite
Ciśnienie 986.2
Kierunek wiatru
Prędkość wiatru 1.6
b.d.
Temperatura 8.2

Ciśnienie 986.2
Kierunek wiatru
Prędkość wiatru 1.6
b.d.
Temperatura 8.2

Ciśnienie 986.2
Kierunek wiatru
Prędkość wiatru 1.6
ZWIŃ SZCZEGÓŁYROZWIŃ SZCZEGÓŁY
co 3h
co 1h
ZWIŃ SZCZEGÓŁY
model
Miasto Dziś (Tmin/Tmax) Jutro (Tmin/Tmax) Pojutrze (Tmin/Tmax)
Białystok 16/28°C18/21°Cb.d./b.d.
Bydgoszcz 10/20°C16/17°Cb.d./b.d.
Gdańsk 12/17°C14/16°Cb.d./b.d.
Gorzów Wlkp. 13/25°C17/18°Cb.d./b.d.
Katowice 14/22°C14/18°Cb.d./b.d.
Kielce 14/23°C15/17°Cb.d./b.d.
Koszalin 10/19°C13/14°Cb.d./b.d.
Kraków 15/25°C14/18°Cb.d./b.d.
Lublin 15/23°C17/19°Cb.d./b.d.
Łódź 14/26°C15/19°Cb.d./b.d.
Olsztyn 11/24°C17/19°Cb.d./b.d.
Opole 13/19°C15/17°Cb.d./b.d.
Poznań 11/22°C17/18°Cb.d./b.d.
Rzeszów 14/24°C16/20°Cb.d./b.d.
Suwałki 15/28°C16/19°Cb.d./b.d.
Szczecin 12/22°C14/16°Cb.d./b.d.
Toruń 10/20°C16/17°Cb.d./b.d.
Warszawa 15/23°C17/19°Cb.d./b.d.
Wrocław 13/19°C15/17°Cb.d./b.d.
Zielona Góra 12/24°C17/18°Cb.d./b.d.
Prognoza długoterminowa
X

e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT