Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny - www.NowaRuda.pl
Data: 2020-12-15, dodano przez
admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] Nie dajemy się samotności, chociaż prawie od trzech miesięcy się nie spotykamy. Radościami i smutkami dzielimy się telefoniczne, poprzez komunikatory albo przy krótkich przelotnych spotkaniach. Porobiły się też „kijkowe dwójki albo trójki” i takimi grupkami chodzimy na krótsze lub dłuższe piesze wycieczki po okolicy, szukając mało uczęszczanych miejsc i po raz nie wiadomo który odkrywając ich piękno. Edukacji też nie zaniedbujemy.

Nasz UTW uczestniczy w kilku projektach. Na początku listopada rozpoczął się projekty SENIOR - LIDER LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI OSÓB STARSZYCH oraz W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH.Tak więc w każdą sobotę listopada i do połowy grudnia coraz większa grupa słuchaczy zasiada o godz. 11.00 przed komputerowym lub telefonicznym ekranem, by wspólnie ze studentami innych UTW wysłuchać ciekawego wykładu. A to na temat zdrowia - o udarach z dr Patrycją Marciniak albo o cukrzycy z dr Anną Felińczak, a to o historii księżnej Daisy, kobiety wykształconej, pomysłowej, uzdolnionej muzycznie (już wiemy, że jest Fundacja Księżnej Daisy von Pless działająca od 2012 roku i chce, m.in. - aby Wałbrzych był miastem księżnej Daisy, tak jak np. Wiedeń jest miastem cesarzowej Sisi). Ciekawe spotkania odbyły się na temat antropologii oraz śladów dawno minionych cywilizacji (malowidła naskalne).Było też kilka warsztatów zorganizowanych dla liderów, prowadzonych przez Panie Agnieszkę Żak i Sławomirę Pęcherczyk, dotyczących płaszczyzn nieco innej i trudniejszej, szeroko pojętej komunikacji międzyludzkiej w dobie pandemii. Ponadto w ramach projektu była okazja skorzystania z bezpłatnej, fachowej porady psychologicznej, a także znalazły się „drobne” na obdarowanie upominkami świątecznymi potrzebujących wsparcia osób. W „Zdrowym ciele zdrowy duch” to projekt udostępniający możliwość korzystania z online-owo prowadzonych zajęć z jogi i kinezjologii. Ten projekt (pilotowany przez Federację Dolnośląskich UTW, która uzyskała dofinansowanie do w/w projektów skierowanych do seniorów – liderów subregionu wałbrzyskiego; do projektu przystąpiło 10 UTW) kończymy podsumowaniem 19 grudnia, co wcale nie znaczy, że na tym zakończą się wszelkie nawiązane na tej bazie kontakty. Kolejny projekt z którego możemy korzystać (aż do końca następnego roku) to ERASMUS+. Tu prowadzone są zajęcia z informatyki (podstawowe, przeglądarka, edytor WORD, FB), ale też z „przerywnikami” np. muzycznymi (DUET – opera, operetka, balet – najpiękniejsze fragmenty znanych dzieł). Możliwość uczestniczenia w online-owych wykładach stwarza nam też nasza patronacka uczelnia – PWSZ w Nysie (np. o bezpieczeństwie seniora czy o oszczędzaniu oraz inwestowaniu). Koniec listopada, to udział stosunkowo dużej grupy (18 osób) w e – spartakiadzie, która przyniosła nam wiele radości (o czym był osobny artykuł), no i zaistnieliśmy w telewizji (migawkowo – ale zawsze)! W międzyczasie powstał pomysł „urodzinowego telefonu z życzeniami”. Pomysłodawca, kol. Józef podjął się pilnowania dat urodzin naszych uniwersyteckich koleżanek i kolegów i wykonywania takich telefonów. Nie trzeba dodawać, że owe telefony przyjęte zostały bardzo pozytywnie, no i jest to dodatkowy kontakt.

Chętnie uczestniczyliśmy w wirtualnych wycieczkach po Wrocławiu z przewodnikiem Arkiem Försterem (przy takiej pogodzie zwiedzanie z pozycji domowego fotela jest całkiem sympatyczne). Wiemy już, że we Wrocławiu istnieje Muzeum Farmacji, że Wrocław to „wodne miasto” i ma ponad 100 mostów, dużą ilość dworców kolejowych (acz nie wszystkie czynne i istniejące) i przepiękne, kolorowe podwórka (nietypowe murale) w dzielnicy Nadodrze – dzielnicy w samym sercu miasta, z niesamowitą historią. To tu po 1945 roku rezydował pierwszy prezydent polskiego Wrocławia, powstała pierwsza szkoła czy poczta. 4 grudnia to tradycyjne Górnicze Święto. W tym roku obchodzone nieco skromniej niż zwykle, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość osób uczestniczących. Delegacja studentów NUTW wzięła udział w oficjalnej uroczystości pod Pomnikiem Górnika w Słupcu składając wiązankę kwiatów, a potem w – mini rajdzie samochodowym odwiedziła pobliskie miejsca poświęcone Górnikom. Znicze zapłonęły w Przygórzu pod pomnikiem, w Jugowie przy kaplicy, w Muzeum Górnictwa przy pomniku, w Drogosławiu przy tablicy pamiątkowej obok kościoła św. Barbary, na noworudzkim cmentarzu przy pomniku i również przy pomniku poświęconym górnikom nieopodal MOK. Zaraz potem chodził uniwersytecki Mikołaj i słodyczami obdarował dzieci ze żłobka nr1. Kilka dni później, jak każdego roku podzieliliśmy się opłatkami. Jedne koleżanki przygotowały pięknie zapakowane opłatki, inne porozdawały je studentom i przyjaciołom naszego UTW.
Teraz czekamy już na Święta i Nowy Rok, który – wierzymy - przyniesie powrót do popandemicznej, normalnej rzeczywistości, bo bardzo już do niej tęsknimy.
Anna Szczepan
Noworudzki UTW
KOLEJOWE BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIE Z NOWEJ RUDY DO WROCŁAWIA - Starsze »« Nowsze - NIECHAJ NADCHODZĄCE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA ...