english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Na oficjalnej liście zgłoszeń do pierwszej rundy Tarmac Masters 2020 możemy znaleźć ponad 140 załóg. Wszystko wskazuje, że rajd odbędzie się 20-21.06.2020 w Nowej Rudzie....
Wyrazy serdecznego współczucia z powodu śmierci OJCA składają koleżance RENACIE GUZARA i całej rodzinie przyjaciele z Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

GISELLE - CUDOWNA KLASYKA BALETU


Data: 2019-11-06, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]Patrząc na lekkie skoki, piruety i inne taneczne pas, aż wierzyć się nie chce, że balet wywodzi się z renesansowych tańców dworskich, kiedy to kobiety spowite były w długie, ciężkie suknie i właściwie nawet o drobnych podskokach nie mogło być mowy.


Początkowo więc balet opierał się w zasadzie wyłącznie na kombinacji kroków. Dopiero wiek XVIII przyniósł nieco "odwilży" w strojach (krótsze suknie potem trykoty), a wiek XIX stworzył zasady tańca klasycznego (baletu) tworząc jakby "katalog" dokładnie opisanych ruchów ciała nazwanych terminologią francuską. No i pojawiły się baletki z usztywnionymi noskami (pointy), które dawały możliwości tańca na czubkach palców. Taki cudowny taniec na czubkach palców ubranych w zwiewne stroje tancerek, podziwialiśmy w przedstawieniu Giselle Adolphe Adama w Operze Wrocławskiej w minioną niedzielę (3 listopada), siedząc wygodnie w pierwszym rzędzie widowni. Sama treść baletu oparta na starej legendzie (opisanej przez Heinricha Heinego), po teoretycznym przygotowaniu - jak zwykle - przez naszą koleżankę Jolę, była nad wyraz łatwa do odczytania.


Zabawa w czasie święta winobrania jest okazją do wyznań miłosnych, ale też do mistyfikacji, zazdrości i zdrady. Giselle - młoda dziewczyna, pojmując że została oszukana przez ukochanego Alberta, umiera i staje się willidą (willidy - duchy zmarłych z nieszczęśliwej miłości dziewcząt). Jej miłość zwyciężyła jednak wielkie poczucie żalu i zdradę. I kiedy inne willidy otaczają Alberta przy grobie ukochanej chcąc się zemścić, Giselle wraca na chwilę na ziemię i ratuje z opresji tańcząc z nim do świtu, kiedy niszcząca moc willid przestaje działać. Romantyczna historia zachwycająca nie tyle treścią ile formą jej przekazania - czyli fantastycznym, klasycznym tańcem pozostawiła niezapomniane wrażenia.

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

fot. A.Szczepan,

 

KURIER NOWORUDZKO - RADKOWSKI Numer 10 (216) / 10.2019 - Starsze »
« Nowsze - PÓŹNĄ JESIENIĄ NAD BOBREM

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: północny 5 m/s
cisnienie: 969 hPa
16°C
bezchmurnie
Południe
bezchmurnie
wiatr: północny 6 m/s
cisnienie: 968 hPa
18°C
bezchmurnie
Wieczór
bezchmurnie
wiatr: północny 4 m/s
cisnienie: 967 hPa
15°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT