english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Na oficjalnej liście zgłoszeń do pierwszej rundy Tarmac Masters 2020 możemy znaleźć ponad 140 załóg. Wszystko wskazuje, że rajd odbędzie się 20-21.06.2020 w Nowej Rudzie....
Wyrazy serdecznego współczucia z powodu śmierci OJCA składają koleżance RENACIE GUZARA i całej rodzinie przyjaciele z Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

PWSZ W NYSIE I USTAWICZNE KSZTAŁCENIE SENIORÓW


Data: 2019-10-21, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News Edukacja ]17 października rozpoczął się II semestr "Ustawicznego Kształcenia Seniorów"- projektu PWSZ w Nysie dotyczącego  Uniwersytetów Trzeciego Wieku, objętych przez PWSZ patronatem naukowym. Tematyka tego semestru obejmować będzie zagadnienia dotyczące przedsiębiorczości, z sugestią jak wykorzystać tę wiedzę dla działalności UTW.


Wszystkie spotkania w tym semestrze prowadzone będą przez dra Piotra Bernata, który wielokrotnie prowadził wykłady na naszym UTW. To pierwsze spotkanie okazało się pełne niespodzianek. Już poprzedniego dnia, kiedy zakwaterowaliśmy się w nyskim hotelu, przy kolacji wznieśliśmy toast lampką szampana za powodzenie w zimowym semestrze. A następnego dnia obdarowaliśmy naturalnymi witaminkami - czyli skrzyneczką z owocami, naszego wykładowcę i prorektora Tomasza Drewniaka, który oczywiście odwiedził nas ze słowami powitania po wakacyjnej przerwie. No i w końcu okazało się, że Pan dr Bernat obchodzi właśnie 25-lecie swojej pracy zawodowej i z tej okazji na przewie kawowej, "wjechał" okazały tort (a jaki pyszny!), którym  osobiście częstował sam jubilat. Ale mimo wszystkich przyjemności na wykład czasu starczyło.


Nie było też wyjścia i trzeba było napisać test wstępny z zagadnień przedsiębiorczości, co oczywiście wszyscy zrobili (no wymóg projektu - trudno) i powiedzmy sobie zaliczyli w miarę przyzwoicie.  Ten pierwszy wykład był wprowadzeniem w zagadnienia przedsiębiorczości. Określiliśmy więc podstawowe funkcje przedsiębiorczości, którymi są: planowanie, organizacja, realizacja i kontrola oraz zdefiniowaliśmy co to takiego ta przedsiębiorczość- czyli kreowanie czegoś nowego i - ku naszemu zdziwieniu - tworzeniu czegoś z niczego. "Książkowych" definicji przedsiębiorczości jest kilka; jedne uwzględniają podejście procesowe, inne uwzględniają rezultaty lub niezbędne umiejętności. Kogoś, kto jest przedsiębiorczy charakteryzują pewne określone cechy, takie jak: skłonność do podejmowania ryzyka, gotowość do przyswajania wiedzy i chęć poszukiwań, umiejętność wyciągania wniosków z obserwacji i dobrego kontaktu z otoczeniem, zdecydowanie, odpowiedzialność i umiejętność wykorzystania każdej okazji do twórczego działania. Zapoznaliśmy się też z tzw. analizą przypadku (case study) na wybranym prze wykładowcę przypadku. Takie studium przypadku posługuje się liczbami, systematyzuje je a wyniki przedstawia w postaci tabel i wykresów.  Wykres Pareta-Lorenza jaki został utworzony na podstawie tabeli, zawierał zarówno słupki jak i wykres liniowy. Słupki pokazały wartości liczbowe danych w porządku malejącym, a wykres liniowy pokazał skumulowane sumy tych danych od lewej do prawej. Ciekawy wykład zakończył się zadaniami domowymi. No cóż, w każde szkolenie trzeba włożyć trochę pracy własnej.

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

fot. A.Szczepan,

 

BAJKOTERAPIA, CZYLI DLACZEGO POTRZEBUJEMY OPOWIEŚCI I ODWOŁYWANIA SIĘ DO BAJEK - Starsze »
« Nowsze - KONCERT WIEDEŃSKI W FILHARMONII SUDECKIEJ W WAŁBRZYCHU

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: północny 5 m/s
cisnienie: 969 hPa
16°C
bezchmurnie
Południe
bezchmurnie
wiatr: północny 6 m/s
cisnienie: 968 hPa
18°C
bezchmurnie
Wieczór
bezchmurnie
wiatr: północny 4 m/s
cisnienie: 967 hPa
15°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT