english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


24 sierpnia 2019r. przyjedzie do Nowej Rudy turystyczny pociąg KILOF z setkami turystów. Dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej i nie tylko dzięki Turkol.pl będzie też możliwość skorzystania z przejazdu pociągami SOWA i KOTLINA....
9 sierpnia, w piątkowe popołudnie dwudziestoosobowa grupa studentów Noworudzkiego UTW pojawiła się na wałbrzyskim rynku....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

W DOLINIE BOBRU


Data: 2019-08-08, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]Postanowiliśmy wypróbować podróż Kolejami Dolnośląskimi. Tak więc 6 sierpnia dwudziestoosobowa grupa zapalonych turystów AniKije, chwacko dojechała SMILEBUSEM (tu pociągiem się nie dało!) do Wałbrzycha Głównego. Dworzec pozamykany na głucho łącznie z toaletami i tylko przez megafon słychać bardzo niewyraźne zapowiedzi. Usłyszeliśmy jednak, że nasz pociąg jest opóźniony o 30 minut - no to tak na zachętę chyba. W pociągu toalety też nie były czynne, ale z "taśmowym" biletem grupowym (jakby nie można wystawić jednego blankietu dla grupy), szczęśliwie dojechaliśmy do Ciechanowic, gdzie rozpoczynał sie nasz rajd.
 


Ciechanowice z górniczymi tradycjami, to dzisiaj mała wieś nad Bobrem, z kościołem św. Augustyna, okazałym domem sołtysa, pozostałościami dawnego browaru i pięknym pałacem Prittwitzów (obecnie odrestaurowywany i będący hotelem, ale na razie nieudostępniony do zwiedzania). Obrana trasa wiodła szlakiem żółtym w kierunku Janowic Wielkich. Pogoda piękna, humory doskonałe jak zwykle a tuż obok cały czas towarzyszył nam Bóbr, tu i ówdzie tworząc malownicze zakola (ten odcinek to Janowicki Przełom Bobru). Przeszliśmy pod zabytkowym wiaduktem kolejowym (1866) i równie zabytkowym mostem kolejowym (1864). Cały czas wędrowaliśmy wśród bujnych zarośli i drzew, więc w bardzo ciepły dzień szło się nad wyraz przyjemnie. W pewnym momencie porzuciliśmy jednak sympatyczny szlak i ruszyliśmy w kierunku Miedzianki. Niezbyt długi odcinek, ale tym razem polną drogą w palącym słońcu i pod górkę, trochę dał się nam we znaki, chociaż na pocieszenie można było skubnąć dojrzałe jeżyny. W Browarze Miedzianka przyszedł czas na dłuższy odpoczynek. Siedząc na tarasie podziwialiśmy piękne widoki. Tylko niestety "Cycucha" (czyli lokalnego piwa) nie dane nam było spróbować, bo zabrakło... Wypoczęci, z nowymi  siłami, zeszliśmy do Janowic Wielkich, odnajdując po drodze stary kamienny szlakowskaz i w Karczmie Mamarosa (wg lokalnej nazwy) w altanie zjedliśmy bardzo smaczny obiad. Mały spacer po letniskowej dawniej miejscowości był zakończeniem rajdu. Przyjrzeliśmy się kolumnie z Chrystusem (1946), zerknęliśmy na kościół Chrystusa Króla i stary, XV-to wieczny kościółek NMP z krzyżem pokutnym na dachu (pierwotnie krzyż umieszczony był na ścianie budynku) oraz dawny XVII -to wieczny pałac Daniela Schaffgotcha, pełniący obecnie funkcję domu pomocy społecznej.
 


Przez Bóbr "przeprawiliśmy" się Mostem Zamkowym (pierwotnie drewnianym) i na krótkiej drodze do dworca kolejowego zwrócił jeszcze naszą uwagę, przedwojenny drewniany, rzeźbiony drogowskaz: stację kolejową wskazuje spieszący się podróżny z walizką, Miedziankę – robotnik toczący beczkę (tam mieścił się znany browar); niegdyś takie drogowskazy były powszechne w turystycznych miejscowościach Sudetów. Dworzec kolejowy i tu pozamykany na głucho, a my w oczekiwaniu na pociąg wykupiliśmy chyba wszystkie lody w lokalnym sklepiku. Tym razem do Wałbrzycha dojechaliśmy punktualnie, skąd do domu dowiózł nas niezawodny SMILEBUS.

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

fot. A.Szczepan

29. BIEG POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - Starsze »
« Nowsze - WIECZÓR W FILHARMONII SUDECKIEJ

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
zachm. całkowite
wiatr: południowo zachodni 2 m/s
cisnienie: 962 hPa
18°C
zachm. całkowite
Południe
bezchmurnie
wiatr: południowo zachodni 6 m/s
cisnienie: 961 hPa
24°C
bezchmurnie
Popołudnie
bezchmurnie
wiatr: południowy 5 m/s
cisnienie: 960 hPa
27°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT