english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


9 września w sali widowiskowej MOK, Noworudzki UTW zainaugurował 13 rok swojej działalności....
W średniowieczu oznaczała Ziemię Lubelską, w późniejszych wiekach i dzisiaj też, określa województwo lubelskie....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

USTAWICZNE KSZTAŁCENIE SENIORÓW


Data: 2019-06-12, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]6 czerwca 15-to osobowa grupa studentów Noworudzkiego UTW uczestniczyła w ostatnich tego semestru zajęciach z cyklu komunikacji społecznej. Temat - jak przystało na zakończenie roku był lekki, łatwy i przyjemny i dotyczył kolokwialnie mówiąc starego przysłowia "jak cię widzą tak cię piszą". 


Pamiętamy z własnego dzieciństwa, że do szkoły chodziło się w jednakowych fartuszkach z tarczą (przyszytą!) na rękawie, studenci nosili czapki z otokiem (w kolorach zależnych od uczelni), służba zdrowia ubierała białe fartuchy - przykładów można by podać wiele. Teraz, we współczesnym świecie takie "umundurowanie" nazywamy dress-codeʼm i przeszło to  do nas zza oceanu. Dress-code to ogólnie zbiór zasad dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru ale również sposobu zachowania stosownych do okoliczności.
Zasady te zależne są od regionu świata, państwa, religii czy kultury. Bo np. w USA w biznesowym stroju dla kobiet dopuszczalne jest obuwie na szpilkach czy długie włosy, podczas gdy w Europie zdecydowanie nie.


Poprzez dobór odpowiedniego stroju okazujemy szacunek drugiej osobie, wzbudzamy zaufanie (np. mundur), wiarygodność a nawet zdobywamy autorytet. Służbowy dress-code ma wielkie znaczenie nie tylko dla wizerunku pracownika, ale bardzo wpływa na cały wizerunek firmy. Również u nas, w Polsce, pracodawca (art.104 Kodeksu Pracy) może wymagać od swoich pracowników noszenia odpowiedniego stroju, co może być ujęte w regulaminie pracy, a instrukcje dotyczące dress-codeʼu mogą się znaleźć nawet w umowie o pracę. Nieodłącznym elementem dress-codeʼu jest elegancja.          Określenie "elegancki" wiąże się nie tylko z odpowiednim ubraniem ale i zachowaniem - generalnie kulturalnym. Patrząc na elegancką osobę odnosi się wrażenie harmonii i spokoju. Tej elegancji po prostu nie widać, nie rzuca się w oczy. Elegancja to także sposób traktowania innych, pewien rodzaj uprzejmości i wrażliwości. Takim rodzajem dress-codeʼu jest też sposób zachowania na spotkaniach i przyjęciach biznesowych. No powiedzmy przy "przyjęciach na stojąco", gdzie serwuje się wina i ewentualnie drobne przekąski, tę lampkę wina należy trzymać w lewej ręce za nóżkę kieliszka; przy "przyjęciach zasiadanych" organizowany jest aperitif, którego celem jest oczywiście pobudzenie apetytu, ale też jest to czas na zebranie się gości oraz na nawiązanie nowych znajomości. Swoje zasady ma korzystanie ze stołu bufetowego (tzw. stołu szwedzkiego): trzeba się przesuwać od prawej do lewej, pierwsi powinni podejść goście honorowi, chwilę poczekać aby nie tworzyć kolejek, nie przepychać się i nie tworzyć zamieszania, na talerz nakładać tyle, ile zjemy - zawsze można podejść kolejny raz i dobrać potrawę, która nam smakuje na czysty talerzyk (po nałożeniu na talerzy należy bezwzględnie odsunąć się od stołu!) a po delikatesowe specjały sięgamy umiarkowanie - tak, aby starczyło też dla innych. Lecz przede wszystkim warto pamiętać, że przyjęcia bufetowe - jak każde inne, są formą spotkania towarzyskiego, którego zasadniczym celem jest rozmowa (chociaż jest lista tematów tabu), a ze względów ekonomicznych są coraz częściej organizowane. Opuścić przyjecie (każde) też należy "zrobić jak trzeba" - żeby nie było, "że Anglicy nie żegnają się i wychodzą, a Polacy ciągle się żegnają i nie wychodzą". A więc żegnajmy się z najbliższymi sąsiadami i wychodźmy po angielsku.

Tradycyjne spotkanie z Prorektorem doc.drem Tomaszem Drewniakiem, Pełnomocnikiem Rektora ds. UTW drem Piotrem Bernatem oraz prowadzącą zajęcia dr Ew a Smolka-Drewniak odbyło się w hotelu Europa (w którym zawsze jesteśmy zakwaterowani w dniu poprzedzającym wykłady) na podsumowaniu semestru przy lampce szampana. Zaś po spotkaniu grupa studentów udała się na wycieczkę "Nysa by night". Miasto nocą robi zawsze swoiste wrażenie, a spacer z przewodnikiem Markiem Więckiewiczem był wielką przyjemnością, no i jeszcze udało nam się zwiedzić piękny, barokowy kościół Bożogrobców z czego byliśmy bardzo zadowoleni.

Tak więc Nysie mówimy do zobaczenia w październiku.

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

fot. A.Szczepan, J.Redlicki

WITAJCIE WAKACJE! - Starsze »
« Nowsze - KURIER NOWORUDZKO - RADKOWSKI Numer 6 (212) / 06.2019

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 967 hPa
11°C
zachm. całkowite
Południe
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 967 hPa
13°C
zachm. całkowite
Popołudnie
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 4 m/s
cisnienie: 966 hPa
13°C
zachm. całkowite
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT