english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


9 września w sali widowiskowej MOK, Noworudzki UTW zainaugurował 13 rok swojej działalności....
W średniowieczu oznaczała Ziemię Lubelską, w późniejszych wiekach i dzisiaj też, określa województwo lubelskie....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

NUTW : WYBIERZ I SŁUCHAJ


Data: 2019-06-03, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]W czwartkowy (30 maja)wieczór 40-sosbowa grupa studentów-melomanów zajęła miejsca w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki. Bardzo byliśmy ciekawi, jak będzie wyglądał ten koncert? Jak będziemy wybierać utwory, które chcemy usłyszeć?A było to tak. Przed wejściem na salę każdy słuchacz otrzymał listę utworów (na kartce) powstałych w dwóch epokach - baroku i klasycyzmu. Na tejże kartce należało zaznaczyć ulubione przez siebie utwory po trzy z każdej epoki, a kartkę po prostu wrzucić do drewnianej skrzyneczki.  Chwilę więc trwało, zanim zostały policzone głosy i NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna (21 osób - skrzypce, altówki, kontrabasy, wiolonczele) zameldowała się na scenie. Koncert prowadzili sami muzycy - z humorem i bez batuty. Do "wygłosowanego" utworu trzeba było jeszcze wybrać jego część. I tu głosowanie było powiedzielibyśmy jawne, przez podniesienie jednej z 4-ech wcześniej przygotowanych dla każdego słuchacza kolorowych kartek, gdzie określony kolor oznaczał odpowiednią część utworu. No i oczywiście zrobiło się niemałe zamieszanie - bo jedni muzycy widzieli większość kartek niebieskich (co oznaczało I część) a inni np. żółtych (co oznaczało III część). Tak naprawdę nie wiedzieliśmy czy orkiestra gra to co wybrała publiczność, czy to co oni sami. Nie mniej jednak słuchaliśmy pięknej muzyki (m.in. Vivaldiego, Haydna) w świetnym wykonaniu.  


W drugiej części koncertu zrobiło się jeszcze większe zamieszanie, bo znowu wybierało się utwory z karteczek - tym razem tworzonych w epoce romantyzmu i w wieku
XX-ym. Karteczki każdy wypełniał na kolanie, ktoś chodził i je zbierał, ktoś podobno liczył głosy. A już z wyborem odpowiedniej części był jeszcze większy problem, bowiem proponowane utwory miewały więcej niż 4 części i brakowało kolorowych kartek. Prowadzący w jakiś sobie znany sposób wybrali co będą grać i nuty muzykom zostały rozłożone. Widząc miny muzyków, powstały drobne wątpliwości czy aby na pewno wiedzą co będą grać i czy wszyscy dostali nuty do tych samych utworów. Jednak usłyszeliśmy fantastycznie wykonane m.in. Tańce rumuńskie Beli Bartoka, walca Piotra Czajkowskiego, Eine Kleine Nachtmusik W.A. Mozarta a na zakończenie PIzzicato-Polkę J.J. Straussów. Dwukrotnie pojawił się nawet na scenie dyrygent.

Koncert był nietuzinkowy, nie ujęty w sztampowe ramy programu, sprawiał doskonałe wrażenie tworzonego na żywo. Świetnie bawiła się i publiczność i orkiestra w lekkiej, luźnej atmosferze. Momentami trudno było stwierdzić kto bawił się lepiej.

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

fot. A.Szczepan

USTAWICZNE KSZTAŁCENIE SENIORÓW - Starsze »
« Nowsze - MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W NOWEJ RUDZIE ZAPRASZA : LATO W MIEŚCIE

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 967 hPa
11°C
zachm. całkowite
Południe
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 967 hPa
13°C
zachm. całkowite
Popołudnie
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 4 m/s
cisnienie: 966 hPa
13°C
zachm. całkowite
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT