english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


9 września w sali widowiskowej MOK, Noworudzki UTW zainaugurował 13 rok swojej działalności....
W średniowieczu oznaczała Ziemię Lubelską, w późniejszych wiekach i dzisiaj też, określa województwo lubelskie....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

USTAWICZNE KSZTAŁCENIE SENIORÓW


Data: 2019-05-27, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]24 maja znowu pojawiliśmy się w PWSZ w Nysie aby kontynuować zajęcia z zakresu komunikacji społecznej. Tym razem tematem zajęć była "Asertywność i asertywne zachowania w relacjach interpersonalnych". Asertywność najczęściej kojarzy nam się z mniej lub bardziej eleganckim powiedzeniem słowa "nie". Ale to bardzo uproszczone skojarzenie, acz na pewno prawdziwe.
 

Zachowania asertywne realizowane są w interakcjach międzyludzkich i wyrażają uczucia, opinie, postawy lub prawa danej osoby w sposób bezpośredni i stanowczy, ale bez naruszania praw i godności drugiego człowieka. Nie prowadzą do wrogości, poczucia krzywdy czy chęci rewanżu (w tym złym znaczeniu). Zachowania asertywne pomagają w konkretnym przekazaniu naszych potrzeb albo uczuć innym ludziom i jest alternatywne względem zachowania biernego, agresywnego i manipulacyjnego. Tyle definicje. Pojęcie asertywności powstało w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Wtedy ludzi nieasertywnych traktowano jak pacjentów, a leczenie ich polegało na prowadzeniu z nimi specjalnych treningów. Pionierem treningu asertywności był Andrew Salter, który 1949 roku wydał pierwszą książkę na ten temat. Te treningi dawały stosunkowo duży procent - jak byśmy powiedzieli - wyleczenia, dużo większy niż tzw. dobre rady, czy inne metody. Asertywne zachowanie powoduje poczucie kontroli nad nami samymi, a nie nad innymi ludźmi. To, że panujemy nad sobą i swoimi emocjami, nad tym co mówimy, wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, ale także oddziałuje (pozytywnie) na innych ludzi.
 

Można sobie samemu odpowiedzieć na pytanie czy nasze zachowanie jest asertywne, bo przecież dobrze wiemy, jak się zachowujemy w określonych sytuacjach: czy łatwo nawiązujemy kontakt wzrokowy przy powitaniu, czy przyglądamy się ludziom, kiedy wchodzimy do jakiejś grupy, czy przyjmujemy postawę wyprostowaną z podniesioną głową, czy wypowiadamy się jasno i precyzyjnie, jesteśmy spokojni i opanowani, czy uśmiechem i odpowiedziami okazujemy ludziom zainteresowanie? Dzięki takiemu, asertywnemu zachowaniu jesteśmy z siebie zadowoleni i nie czujemy się zastraszani, bo mamy poczucie własnej wartości i dajemy jasno do zrozumienia jak należy nas traktować. Asertywność zakłada też, że mamy pełne prawo do własnych opinii, których jednak nie traktujemy jako "prawd nad prawdami". Człowiek asertywny powie: "Nie zgadzam się z tym, co mówisz" (nie zrażając do siebie rozmówcy), zaś człowiek nieasertywny powie: "Nie możesz tak mówić!" (i już rozmówca jest zniechęcony do nas i dalszej rozmowy). Czymś, co wyróżnia człowieka asertywnego jest umiejętność słuchania drugiej osoby - uważne, bez okazywania emocji, bez osądów. Dopiero kiedy nasz rozmówca skończy wypowiedź, mówimy o swoich wrażeniach, myślach i nastawieniach. No, a co z tym "nie" ktoś zapyta. Jest oczywiście i "nie". Asertywna odmowa jest czytelna, bezpośrednia, uczciwa i stanowcza. Zawiera oczywiście słowo "nie", ale też wyjaśnienie - dzięki temu rozmówca lepiej zrozumie nasze postępowanie oraz komentarz. Np. na pytanie "czy pójdziesz dzisiaj ze mną do kina?" asertywnie odpowiemy: "nie, bo dzisiejsze popołudnie zaplanowałam inaczej, ale z przyjemnością wybiorę sie w przyszłym tygodniu". Upraszczając pojęcie postawy asertywnej, można powiedzieć: ja jestem OK i ty jesteś OK. W trakcie bardzo ciekawych zajęć (dr Ewa Smolka-Drewniak) odwiedził nas - co staje się już bardzo miłym zwyczajem, Prorektor doc. dr Tomasz Drewniak wraz z Pełnomocnikiem Rektora ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, drem Piotrem Bernatem. Niespodzianką zaś była wizyta pani redaktor Radia Opole. Miłą godzinkę spędziliśmy na rozmowach o tym, co dzieje się na naszym UTW głównie w dziedzinie kultury. A że u nas dzieje się naprawdę dużo, było o czym opowiadać.

Noworudzki UTW Anna Szczepan
EKOLOGIA NA NOWORUDZKIM UTW - Starsze »
« Nowsze - NUTW : WYBIERZ I SŁUCHAJ

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 967 hPa
11°C
zachm. całkowite
Południe
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 967 hPa
13°C
zachm. całkowite
Popołudnie
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 4 m/s
cisnienie: 966 hPa
13°C
zachm. całkowite
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT