english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Na oficjalnej liście zgłoszeń do pierwszej rundy Tarmac Masters 2020 możemy znaleźć ponad 140 załóg. Wszystko wskazuje, że rajd odbędzie się 20-21.06.2020 w Nowej Rudzie....
Wyrazy serdecznego współczucia z powodu śmierci OJCA składają koleżance RENACIE GUZARA i całej rodzinie przyjaciele z Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

NUTW : BEZ BARIER


Data: 2019-05-15, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ] [ Poseł na Sejm RP Monika Wielichowska ] [ News Polityka Nowa Ruda i okolice ]W ramach poniedziałkowych wykładów, 13 maja słuchacze NUTW gościli Pana Jarosława Dudę- senatora RP, Przewodniczącego senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Pana Sławomira Piechotę - posła na Sejm RP, Przewodniczącego sejmowej Komisji do Spraw Petycji i Panią poseł na Sejm RP Monikę Wielichowską.


Spotkanie rozpoczęła Pani poseł Monika Wielichowska, ogólnie nakreślając temat dotyczący poszanowania praw osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, nie tylko polskim. W Polsce jest ok. 15% (tj. ok. 4 -5 milionów) osób niepełnosprawnych, w tym ok. 200 tys. "wózkowiczów", też ok. 200 tys. niewidomych, ok. 60 tys. osób posługujących się językiem migowym. Często niepełnosprawność przychodzi z wiekiem, a trzeba zwrócić uwagę, że mamy coraz więcej ludzi starszych. Bariery dla tych ludzi często biorą się po prosty z niewiedzy, braku wyobraźni, braku wrażliwości  i chyba dopiero na końcu - z braku pieniędzy. I jak twierdzi Pan senator Jarosław Duda - do zlikwidowania wielu barier naprawdę nie potrzeba pieniędzy, tylko zrozumienia, dobrej woli i chęci. No bo czy osoby głuche mogą być kierowcami samochodów ciężarowych - u nas nie, w innych krajach tak. Dlaczego? Przecież jeżdżą samochodami osobowymi nie powodując większej liczby wypadków niż inni - więc dlaczego? Z innej "beczki": wymuszona przez dyrektywy Unii Europejskiej nowelizacja ustawy o usługach płatniczych gwarantuje Polakom bezpłatny rachunek osobisty w dowolnym banku na terenie całego kraju. No tak, tylko często za wypłatę pieniędzy w innym niż tegoż banku bankomacie trzeba zapłacić prowizję, a by karta "do bankomatu" była bezpłatna, trzeba wykonać nią kilka transakcji płatniczych.


Często bardzo utrudnia to posługiwanie się "zdobyczami techniki" i realizację znowelizowanych ustaw.  Jest też rzeczą bardzo ważną, aby osoby niepełnosprawne mogły uczestniczyć w decyzjach dotyczących tego, co dzieje się w kraju czyli mieć prawo do głosowania. W różnych krajach wygląda to różnie. Niektóre nie ograniczają praw wyborczych w żadnych okolicznościach (np. Austria), inne częściowo (np. Polska), a jeszcze inne "pozbawiają prawa do głosowania na podstawie indywidualnej oceny (np. Czechy) - cokolwiek to oznacza. Jedną z pierwszych osób walczących o prawa osób niepełnosprawnych był lekarz, Ludwig Guttman, inicjator igrzysk olimpijskich dla osób niepełnosprawnych (pierwsze takie igrzyska odbyły się w Rzymie, w 1960 roku). Osoby niepełnosprawne osiągnąć mogą wiele - spójrzmy na historię życia i osiągnięcia Stephena Hawkinga, brytyjskiego naukowca, albo Ryszarda Tomaszewskiego - sztangistę, wielokrotnego medalistę Igrzysk Paraolimpijskich, odznaczonego Złotym Krzyżem Zasług i Krzyżem Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Wiele przepisów zmienia się na korzyść osób niepełnosprawnych i starszych, wiele barier zostaje likwidowanych, ale dużo jeszcze potrzeba, aby takie osoby poczuły się pełnoprawnymi obywatelami. Jak powiedział Jacek Kuroń "... jest w naszej mocy wyłączyć spod działania sił rynkowych wartości najważniejsze: miłość, godność, prawa człowieka".

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

 

fot. A.Szczepan,

BUKI I CZARNY SZLAK - Starsze »
« Nowsze - NUTW : ROZŚPIEWANA ŚWIDNICA

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: północny 5 m/s
cisnienie: 969 hPa
16°C
bezchmurnie
Południe
bezchmurnie
wiatr: północny 6 m/s
cisnienie: 968 hPa
18°C
bezchmurnie
Wieczór
bezchmurnie
wiatr: północny 4 m/s
cisnienie: 967 hPa
15°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT