english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


17 maja we Wrocławiu, prawie punktualnie o godz. 10.00 nastąpiło uroczyste otwarcie 2 Forum Wspierajmy Seniorów....
Popołudnie 15 maja w Świdnicy rozbrzmiewało piosenkami lat siedemdziesiątych, albowiem Świdnicki UTW był właśnie gospodarzem Przeglądu Piosenki UTW już po raz dziewiąty....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

SPRAWA KOBIET. Równość, świadomość, zdrowie ..


Data: 2019-03-12, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Należałoby dodać brak dyskryminacji płacowej, możliwość rozwoju osobistego i kariery zawodowej bez rezygnacji z założenia rodziny, większy udział w obejmowaniu wysokich stanowisk służbowych i społecznych i jeszcze wiele innych "punktów". Sto lat temu Polki otrzymały prawa wyborcze, jako jedne z pierwszych kobiet w Europie. Ale co z innymi prawami równouprawnienia kobiet?


Teoretycznie są, ale tak naprawdę różnie to bywa. O tych trudnych sprawach potoczyła się ciekawa dyskusja na spotkaniu (11 marca) słuchaczy Noworudzkiego UTW z posłankami PO: Moniką Wielichowską, Krystyną Sibińską, Krystyną Szumilas i Anną Wasilewską, z udziałem Wicestarosty Powiatu Kłodzkiego Małgorzaty Jędrzejewskiej - Skrzypczyk oraz Burmistrza Miasta Nowa Ruda Tomasza Kilińskiego. Podczas spotkania omówiona została tzw. Deklaracja Styczniowa podpisana 26 stycznia 2019 przez "Obywatelki i Obywateli działających w demokratycznych partiach i stowarzyszeniach".

 

Deklaracja zawiera tylko (aż?) 10 punktów, które powinny jak najszybciej zacząć funkcjonować w naszym kraju. Bo niezależnie od płci na równorzędnych stanowiskach powinny być równorzędne płace, bo może trzeba (zresztą wzorem innych krajów) wprowadzić obowiązkowy, częściowy  urlop macierzyński dla ojców - wtedy nie będzie tłumaczenia, że mężczyzna nie ma takich długich przerw w pracy. Na pewno trzeba też dać kobietom szansę pogodzenia założenia rodziny i wychowania dzieci i nie rezygnowania z kariery zawodowej. Gwarancją tego byłyby dające dobrą opiekę żłobki,  przedszkola i szkolne świetlice a także prawidłowe otoczenie rodziny opieką lekarską. Równość kobiet jest zapisana w prawie. Jednak na wielu płaszczyznach życia  mają one trudniej niż mężczyźni - mają więcej obowiązków rodzinnych i domowych, mniej zarabiają, mają mniej czasu na rozwój osobisty. Czy naprawdę tak musi być?

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

fot. A.Szczepan

 
BO BEZ BABY CHŁOP JEST SŁABY! - Starsze »
« Nowsze - NUTW : WYRAZY SERDECZNEGO WSPÓŁCZUCIA Z POWODU ŚMIERCI ...

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
zachm. całkowite
wiatr: południowy 4 m/s
cisnienie: 951 hPa
17°C
zachm. całkowite
Wieczór
pogodnie
wiatr: południowo wschodni 2 m/s
cisnienie: 952 hPa
15°C
pogodnie
Noc
pochmurno
wiatr: południowo wschodni 2 m/s
cisnienie: 952 hPa
11°C
pochmurno
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT