english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


17 maja we Wrocławiu, prawie punktualnie o godz. 10.00 nastąpiło uroczyste otwarcie 2 Forum Wspierajmy Seniorów....
Popołudnie 15 maja w Świdnicy rozbrzmiewało piosenkami lat siedemdziesiątych, albowiem Świdnicki UTW był właśnie gospodarzem Przeglądu Piosenki UTW już po raz dziewiąty....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

BO BEZ BABY CHŁOP JEST SŁABY!


Data: 2019-03-06, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Nieco wcześniej niż wskazuje kalendarz i tradycja, bo już 4 marca na Noworudzkim UTW obchodzono Dzień Kobiet. Kiedyś w starożytnym Rzymie fetowano tzw. Matronalia - czyli święto związane z macierzyństwem i płodnością. Z tejże okazji mężowie nie tylko obdarowywali swoje zony prezentami ale też spełniali ich życzenia (oj, też by się przydało!). No i właśnie to święto dało "wzór do naśladowania" w nowożytnej erze, acz trzeba było na nie długo czekać. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. W rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzone corocznie na całym świecie święto  Dnia Kobiet, mające propagować ideę praw kobiet m.in. do pracy i zaprzestania dyskryminacji w jej miejscu, szkoleń zawodowych, obejmowania stanowisk publicznych  a szczególnie powszechnego prawa wyborczego.


Dzisiaj wiele krajów usankcjonowało to święto, nawet tak dla nas egzotycznych jak Algieria, Burkina Faso ("kraj prawych ludzi" w Afryce), Kamerun, Chiny, Wietnam czy wreszcie Zambia. A w Polsce najpopularniejsze w okresie PRL-u teraz znowu wraca do łask. Ciekawostką jest, że w Rosji i Włoszech kobiety najczęściej obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej - czyli mimozy. O kobietach pisali poeci, śpiewali pieśniarze,  w skeczach wyżywali się kabareciarze a aforyści przechodzili samych siebie. Bo przecież "Pan Bóg ją (kobietę) stworzył, a szatan opętał, jest więc odtąd na wieki i grzeszna i święta" (J. Tuwim). Kiedy poważna część tematyczna została zakończona (bo przecież to Uniwersytet i wykład być musiał) wszyscy ochoczo przystąpili do części artystycznej, prowadzonej i przygotowanej przez Martę, ubraną stosownie do okoliczności w fartuszek gospodyni. Szerokie uśmiechy wywołały rozmaite powiedzonka i żartobliwe wierszyki o kobietach a salwy śmiechu wzbudzały dowcipy o tychże, opowiadane przez uniwersyteckie kawalarki. Usłyszeliśmy też jak to jest z dziewczynami, a raczej z ich imionami, bo taki właśnie kalendarz wymyśliła Jola. No bo co z tą Adą, co jej nic nie wypada? a co lubi Karolina? co fajnego miała Baśka, a co straciła Ela? czy Małgośka byłą naprawdę głupia no i czy pani Marta jest grzechu warta i kto wie ile słodyczy jest w słowie Jola? Było też i wspólne śpiewanie. Ad hoc powstał kilkuosobowy zespół śpiewający "Kurtyna" z akompaniamentem akordeonu, na którym przygrywał nasz nowy kolega Jasiu. (Ten zespół oczywiście zostanie z nami na dłużej,) Przyszedł również czas na konkurs, w którym brali udział wszyscy. Po przedstawionej krótkiej charakterystyce, trzeba było odgadnąć o jaką znaną postać kobiecą chodzi. No i tu się dopiero zaczęło! Zrobił się nieopisany chaos, bo okazało się że wszyscy wszystko wiedzą (nie ważne zresztą czy dobrze) i każdy chce odpowiadać - no bo przecież będzie nagroda! Jakim cudem udało się to wszystko opanować, pozostanie tajemnicą, ale nagrody zostały przyznane, a główną wręczyła sama szefowa NUTW. Końcowy akcent spotkania należał oczywiście do naszych kolegów studentów, których w naszym uniwersyteckim gronie mamy już ponad dwudziestu. Panie otrzymały piękne życzenia, zostały też uhonorowane symbolicznym tulipanem i lampką szampana.

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

rys historyczny o Dniu Kobiet

Marta Sługocka

fot. A.Szczepan

KURIER NOWORUDZKO - RADKOWSKI Numer 2 (208) / 02.2019 - Starsze »
« Nowsze - SPRAWA KOBIET. Równość, świadomość, zdrowie ..

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
zachm. całkowite
wiatr: południowy 4 m/s
cisnienie: 951 hPa
17°C
zachm. całkowite
Wieczór
pogodnie
wiatr: południowo wschodni 2 m/s
cisnienie: 952 hPa
15°C
pogodnie
Noc
pochmurno
wiatr: południowo wschodni 2 m/s
cisnienie: 952 hPa
11°C
pochmurno
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT