english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Zapowiedź Bieguny Kultury 2019 - Film...
W sobotę chwilę po północy wyruszyliśmy w drogę powrotną do Nowej Rudy. Przed samym wyjazdem mieliśmy jeszcze uroczystą, ......

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

JAK ŻYĆ DŁUGO, MĄDRZE I SZCZĘŚLIWIE? SPOTKANIE Z PANIĄ BARBARĄ MANIAK


Data: 2019-01-31, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News MBP - Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie ]Dnia 28 stycznia 2019 roku słuchacze NUTW spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, by uczestniczyć w wykładzie pani Barbary Maniak „Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie?”

Tuż po powitaniu głos zabrała p. Halinka Pressel.

Poinformowała zebranych o tym, że w czwartek 24 stycznia odeszła pani Irena Stelmach. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej słuchaczki NUTW.
Następnie pani Barbara Maniak rozpoczęła swój wykład prezentacją znanej piosenki Maryli Rodowicz  „Wielka woda”, której refren wszyscy znają:

„(…) nie daj mi, Boże, broń Boże skosztować
tak zwanej życiowej mądrości,
dopóki życie trwa, póki życie trwa.”

Potem pani Barbara Maniak przekazała informację o liczbie stulatków na świecie. Obecnie żyje ich około 455 tysięcy, a do 2050 roku ma być ich około miliona. Następnie prowadząca wykład przedstawiła „mapę stulatków w Polsce”. Najwięcej stulatków żyje w województwie mazowieckim – 352, a na Dolnym Śląsku – 140.

Obecnie długość życia ludzi znacznie się wydłużyła. Od czego to zależy? Przede wszystkim od naszego umysłu, który starzeje się wolniej, a także od genów „długowieczności”. Współczesne badania stulatków i osób starszych ujawniły u nich obecność zaaktywizowanych genów. Są nimi sirtuiny (SIRT-1).
Badania stulatków wykazały również, że wśród nich są tacy, którzy przeżyli okres krótszego lub dłuższego poważnego niedożywienia (obozy koncentracyjne, wywózka na Syberię i do Kazachstanu, bardzo trudne warunki życiowe). Długo żyją asceci, pustelnicy, mnisi z zakonów o surowej regule. Zdaniem badaczy dzieje się tak, dlatego że głodówka skutecznie aktywuje gen długowieczności.

Jak zwalczać starość bez głodówki? Odpowiednio się odżywiać. Jeść warzywa i owoce (cebulę, szparagi, jabłka, winogrona, morwę, czarną porzeczkę, truskawki, poziomki, papryczkę chili, warzywa strączkowe), czekoladę, pić herbatę, czerwone wino (oczywiście nie w nadmiarze).

Do ludzi długo żyjących należą Hunzowie. O ich stylu życia, sposobie odżywiania i długowieczności krążą legendy. Kraina Hunza leży w Himalajach. Obecnie stanowi część wschodniego Pakistanu, ale działa jako samodzielne państwo. Ludzie dożywają tu nierzadko ponad stu lat. Cały czas pracują aktywnie. Większość z nich zajmuje się rolnictwem. Nie są wegetarianami, ale mięsa jedzą bardzo mało. Spożywają chleb, surowe warzywa i owoce. Piją wino otrzymywane z dojrzewających tam winogron. „Ludzie (…) pomagają sobie wzajemnie, czują się szczęśliwi i na swoim miejscu”[1].

Długowieczni są też mieszkańcy Vilcabamby – legendarnej stolicy Inków, miasta w dzisiejszym Peru. Żyją oni w surowych, górskich warunkach. Długim życiem cieszą się również mieszkańcy Kaukazu (właśnie tam żyje 42% najstarszych ludzi na świecie).

Najdłużej jednak, bo 122 lata i 164 dni, żyła Francuzka Jeanne Calment.

Biologia daje człowiekowi wizję przeżycia nawet 120 lat w dobrym zdrowiu.

Co zatem ma wpływ na długość i jakość życia człowieka?  
Istnieją cztery grupy czynników, które mają największy wpływ na nasze zdrowie: styl życia, środowisko, genetyka… oraz umiejętność dbania o własne zdrowie.

Czego zatem potrzebuje człowiek, by żyć długo, mądrze i szczęśliwie? Przede wszystkim, by osiągnąć dobrostan potrzebne są w życiu: cel i sens, radość, miłość, zaangażowanie, pozytywne emocje, osiągnięcia i związki z innymi.

By żyć długo i szczęśliwie należy dbać o zdrowie, uprawiać ruch fizyczny, odpowiednio się odżywiać, umieć cieszyć się ze zwykłych rzeczy.

 

Tekst: Barbara Fiączyk

Zdjęcia: Leokadia Mituś

 

[1] https://bialczynski.pl/krolestwo-sis-i-jego-cuda/ludy-albo-plemiona-krolestwa-sis/lud-dlugowiecznych-hunzow-czyli-guniow-hakownikow-w-krakorum/
NUTW : NEKROLOG DLA IRENY STELMACH - Starsze »
« Nowsze - WYSTĄPIENIA PUBLICZNE – JAK UMIEJĘTNIE PRZYGOTOWYWAĆ I PRZEPROWADZAĆ...

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
pogodnie
wiatr: południowo wschodni 1 m/s
cisnienie: 962 hPa
17°C
pogodnie
Noc
zachm. całkowite
wiatr: południowo wschodni 1 m/s
cisnienie: 963 hPa
15°C
zachm. całkowite
Jutro przedpoł.
zachm. całkowite
wiatr: południowo zachodni 4 m/s
cisnienie: 964 hPa
18°C
zachm. całkowite
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT