english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


17 maja we Wrocławiu, prawie punktualnie o godz. 10.00 nastąpiło uroczyste otwarcie 2 Forum Wspierajmy Seniorów....
Popołudnie 15 maja w Świdnicy rozbrzmiewało piosenkami lat siedemdziesiątych, albowiem Świdnicki UTW był właśnie gospodarzem Przeglądu Piosenki UTW już po raz dziewiąty....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

ANDRZEJKOWA NOC Z DUCHAMI


Data: 2018-12-07, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]Bardzo nietypowo tegoroczny, Andrzejkowy Wieczór spędziła grupa słuchaczy Noworudzkiego UTW. Na  mrożące krew w żyłach nocne zwiedzanie Zamku Książ "podrzucił" żądnych sensacji studentów zawsze odważny Pan Adam (Smilebus). Zamek i dziedziniec przywitał wszystkich już bożonarodzeniowymi dekoracjami, co o zmroku stworzyło od razu bajkową, może nawet trochę niesamowitą scenerię.


Po spotkaniu z przewodnikiem i wysłuchaniu krótkiego rysu historycznego Książa, ciekawscy seniorzy ruszyli w nieznane. Trasa zwiedzania wiodła nas przez miejsca niedostępne dla wycieczek dziennych. Do oświetlania drogi mieliśmy jedynie cztery latarki, które były w niektórych miejscach jedynym oświetleniem. Jeszcze nie zdążyliśmy się przyzwyczaić do  do ciemności, jak z czeluści ciemnych korytarzy wyłoniła się Czarna Dama. Jej przeraźliwe wycie i zawodzenie niosło się po Zamku, co wzbudziło duży niepokój, a u niektórych nawet strach. Zostawiliśmy jednak wyjącą Damę samą sobie i schodami dla służby powędrowaliśmy  na trzecie piętro gdzie kiedyś zamieszkiwali goście  przybywający do Książa. Duchy nie zostawiły nas jednak w spokoju. Zza ścian dochodziły jęki a z ciemnych kątów wyłaniały się okropne, nieziemskie zjawy. Ale mimo początkowego strachu, duchy okazywały się przyjazne a nawet chętnie pozowały nam do zdjęć.


Rozbawieni dotarliśmy na piąte piętro do byłej kuchni zamkowej. Dzisiaj w tych pomieszczeniach rezydują duchy Białej Damy i Hrabiego - całkiem podobnego do wampira Drakuli! No ale w Andrzejkowy Wieczór nawet Drakula i Biała Dama zachowali się całkiem przyzwoicie. Były więc losy z odpowiednimi przepowiedniami no i obowiązkowo lanie wosku z Białą Damą. Po fajnej zabawie czekało nas zejście siedem pięter w dół - czyli do piwnic zamkowych. Duchy towarzyszyły nam cały czas przypominając niekoniecznie delikatnie,  że to one są panami na Zamku - zwłaszcza w nocy. Nareszcie na dole, mijamy piwnicę i winiarnię z jej duchem, który tylko czekał na zbłąkanych turystów żeby się z
nimi zabawić po swojemu. Przez dużą bramę dla powozów wychodzimy z Zamku na
ogrody. Podświetlone tarasy nabierają niezwykłego, pełnego grozy, charakteru. Przechodzimy obok ogrodu  różanego tu i ówdzie przyglądając  się niesamowitym kształtom krzewów, mijamy taras z fontannami, basztę prochową i wreszcie wychodzimy na główny dziedziniec przed Zamkiem. Jeszcze trochę przestraszeni (dusze z naszych ramion już wróciły na swoje miejsce)
ale roześmiani żegnamy się z sympatycznym przewodnikiem i mimo wszystko sympatycznymi duchami Zamku Książ i już spokojnie wracamy do domu.

 

Noworudzki UTW

Zuzanna Jarosz

opracowanie redakcyjne

Anna Szczepan

 

UROKLIWA KRAINA SKANDYNAWIA - Starsze »
« Nowsze - SERCE MASZ TYLKO JEDNO – O SERCU I UKŁADZIE KRĄŻENIA

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
zachm. całkowite
wiatr: południowy 4 m/s
cisnienie: 951 hPa
17°C
zachm. całkowite
Wieczór
pogodnie
wiatr: południowo wschodni 2 m/s
cisnienie: 952 hPa
15°C
pogodnie
Noc
pochmurno
wiatr: południowo wschodni 2 m/s
cisnienie: 952 hPa
11°C
pochmurno
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT