english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


17 maja we Wrocławiu, prawie punktualnie o godz. 10.00 nastąpiło uroczyste otwarcie 2 Forum Wspierajmy Seniorów....
Popołudnie 15 maja w Świdnicy rozbrzmiewało piosenkami lat siedemdziesiątych, albowiem Świdnicki UTW był właśnie gospodarzem Przeglądu Piosenki UTW już po raz dziewiąty....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

UROKLIWA KRAINA SKANDYNAWIA


Data: 2018-11-30, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News MBP - Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie ]Urokliwa kraina Skandynawia

Spotkanie z podróżnikiem – panem Bolesławem Grabowskim

 

Dnia 26 listopada 2018 roku w MBP w Nowej Rudzie – Słupcu odbyło się spotkanie z podróżnikiem – panem Bolesławem Grabowskim. Pan Bolesław Grabowski jest geomorfologiem, nauczycielem geografii i oczywiście podróżnikiem. Zwiedził prawie wszystkie kontynenty. Podróżował po Japonii, Australii, Peru, Boliwii. Był w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Przemierzał Indie, Egipt, Etiopię… A na poniedziałkowym spotkaniu opowiadał o podróży po Skandynawii. Wyruszył z żoną samochodem z Nowej Rudy do Gdyni, stamtąd promem do Szwecji. Odwiedził też Finlandię, Norwegię i Danię.


W Sztokholmie państwo Grabowscy złożyli wizytę w kościele. Udali się też do pałacu królewskiego, by podziwiać zmianę warty. Następnie wyruszyli do zamku Wazów w Kalmar.

Zamek był siedzibą królewskiego rodu, skoligaconego z polskimi monarchami. Dlatego w tutejszym muzeum nie brakuje pamiątek naszej wspólnej historii. Z kalmarskiego zamku zarządzał krajem Jan III Waza, mąż Katarzyny Jagiellonki i ojciec Zygmunta III.

Państwo Grabowscy zwiedzili również Muzeum Wazów w Sztokholmie. Tu podziwiali wydobyty z dna morskiego i odrestaurowany okręt wojenny „Vasa”, który został zbudowany w Sztokholmie na rozkaz króla Gustawa II Adolfa. Niestety, okręt przepłynął 1600 metrów i zatonął (stało się to 10 sierpnia 1628 roku).

Następnie podróżnicy drogą morską udali się do Turku w Finlandii. Płynąc promem, podziwiali Wyspy Alandzkie. Podczas rejsu wysłuchali koncertu. Pianista specjalnie dla nich zagrał utwory Chopina. Z Turku udali się do Helsinek. Tu zwiedzili kościół w skale. Jest to podziemny kościół zbudowany wewnątrz masywnych, granitowych skał, pośrodku zwykłego placu. Na zewnątrz widoczna jest jedynie miedziana kopuła. Wnętrze kościoła jest oświetlane światłem naturalnym. Podziwiali również słynną skocznię narciarską w Lahti. W końcu wyruszyli do Norwegii. Słuchacze NUTW dowiedzieli się, że linia brzegowa Norwegii jest dłuższa od linii brzegowej całej Europy. Poza tym pan Grabowski powiedział, że w Norwegii można się rozbić wszędzie, nawet na terenie prywatnym (ale należy zachować odległość 200 metrów od domu). Dotarli do koła podbiegunowego. Latem temperatura dochodziła tu nawet do + 33°C. Odwiedzili też wioskę świętego Mikołaja. Pan Grabowski wspominał też swój list, który w dzieciństwie wysłał do Mikołaja. Napisał w nim, że tata obiecał wyczyścić komin.
Mikołaj dostaje bardzo dużo listów rocznie. Najwięcej przychodzi ich z Chin i z Polski. Pracownicy zatrudnieni w wiosce starają się odpowiedzieć na niemal wszystkie listy. Słuchacze NUTW z niemałym zainteresowaniem słuchali płynącej opowieści. Podziwiali też pamiątki przywiezione z tej podróży (czapki, hełmy, maskotki...). Podróżnik jadąc z żoną przez Norwegię, oglądał domki rybaków, podziwiał wysokie mosty, pod którymi musiały przepływać statki. W końcu małżonkowie dotarli za koło podbiegunowe do miejscowości Bodo. Tu temperatura była bardzo niska – tylko +3°C.
W końcu dotarli do Oslo. Podziwiali tratwę zbudowaną z drewna balsy, nazwaną Kon-Tiki, którą żeglarze przepłynęli z Callao w Peru w kierunku wysp Oceanii, posiadając z nowoczesnych środków technicznych jedynie radiostację. Następnie udali się do Kopenhagi. Tu podziwiali zamek pokoju. Dotarli do jedynego na świecie placu, przy którym znajdują się aż 4 syrenki. Z Danii wyruszyli do Rostocku w Niemczech, skąd wrócili do Polski. Słuchacze gromkimi brawami podziękowali podróżnikowi za wspaniałą opowieść.

Tekst: Barbara Fiączyk

Zdjęcia: Leokadia Mituś.

KURIER NOWORUDZKO - RADKOWSKI Numer 11 (205) / 11.2018 - Starsze »
« Nowsze - ANDRZEJKOWA NOC Z DUCHAMI

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
zachm. całkowite
wiatr: południowy 4 m/s
cisnienie: 951 hPa
17°C
zachm. całkowite
Wieczór
pogodnie
wiatr: południowo wschodni 2 m/s
cisnienie: 952 hPa
15°C
pogodnie
Noc
pochmurno
wiatr: południowo wschodni 2 m/s
cisnienie: 952 hPa
11°C
pochmurno
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT