english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Wieść radosną niosą dzwony, na wsze świata grają strony, że zmartwychwstał Pan nad Pany, Bóg wszechmocny, Bóg kochany. ......
Na stronie www.NowaRuda.pl znajdziecie Państwo aktualne e-wydanie Kuriera Noworudzko – Radkowskiego. Serwis www.NowaRuda.pl skierowany jest do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Nowa Ruda....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

OPOWIEŚĆ O DOBRYCH I ZŁYCH PRZYZWYCZAJENIACH


Data: 2018-10-23, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Przyzwyczajenie (nawyk) - tak po prostu, to "mechaniczne" wykonywanie określonych czynności w określonych sytuacjach. Tak bardziej naukowo to nabyta, zautomatyzowana skłonność do wykonywania jakiejś czynności, którą nabywa się w wyniku ćwiczeń (świadomego uczenia się) - głównie przez powtarzanie. I jak zapewniała nas Pani Beta Kras na wspólnym, poniedziałkowym (22 października) spotkaniu, zupełnie nie wymaga od nas silnej woli. No tak.
 

Wystarczy przecież się przyzwyczaić. Pierwsze nawyki wyrabiają w nas rodzice - że trzeba umyć ząbki, że trzeba umyć rączki przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety, że nie rozkładamy łokci na stole przy o jedzeniu i wiele innych. Nawyki wyrabiamy w sobie stopniowo, w miarę potrzeby i w zależności od sytuacji w jakich bywamy. Np. kiedy wychodzimy z domu rutynowo zamykamy drzwi. Zamek górny, zamek dolny, sprawdzamy klamką czy zamknięte i klucze chowamy do torebki. Ta czynność jest wykonywana tak rutynowo, że często w chwilę potem zupełnie nie pamiętamy czy te drzwi zamknęliśmy czy nie, chociaż klucze tkwią w torebce. Ileż to razy wracamy, żeby sprawdzić... Ale przyzwyczajenia mogą być też złe, niekorzystne choćby dla naszego zdrowia. No bo weźmy na przykład podjadanie. Tu jabłuszko, tam ciasteczko alb cukierek, a może kilka orzeszków albo rodzynek. A centymetry tu i ówdzie przybywają. Albo namiętne siedzenie przed telewizorem - jeszcze trochę i zapomnimy jak fajnie świeci słonko i powiewa lekki wietrzyk w lecie, albo jak pięknie może być w zimie. Te złe nawyki można zmienić. I tu właśnie wymagana jest silna wola, chęć dokonania takiej zmiany, stopniowość i systematyczność.
 

Takie dobre postanowienia podejmujemy najczęściej w Nowy Rok, albo przy jakichś innych życiowych okazjach. Zwykle będziemy się odchudzać, rzucimy palenie, przestaniemy podjadać no i oczywiście będziemy chodzić na długie spacery, no może jeszcze na siłownię lub basen. No więc zaczynamy sie odchudzać na "ten tychmiast" od następnego dnia jedząc sałatę z jogurtem wyłącznie. W efekcie po dwóch dniach jesteśmy skłonni zjeść własne palce i w nosie mamy odchudzanie. Aby nie podjadać przestajemy kupować łakocie. Super. Kilka dni udaje nam się wytrzymać. No to należy nam sie przecież nagroda - więc fundujemy sobie ukochane ciasteczka! Jeszcze gorzej z aktywnością ruchową. Ochoczo wstajemy z fotela, ubieramy adidasy, kijki w ręce i maszerujemy. Przelecieliśmy 10 km dumni ze swego wyczynu. Ktoś inny przepłynął 40 basenów, a jeszcze inny wyciskał ostatnie poty na siłowni. Efekt? Na drugi dzień wstać nie można, wszystko boli i człowiek jest wykończony. I oczywiście twierdzi, że to wszystko jest do bani. A to tylko trzeba robić wszystko stopniowo. Na spacer (i to nie biegiem) pójść na godzinkę, na początek przepłynąć kilka basenów, na siłowni też zacząć od lżejszych ćwiczeń, "podjadki" likwidować stopniowo, tak jak i stopniowo eliminować nadmierne ilości jedzenia z posiłków. Ktoś powie, że to wszystko będzie trwało latami. Nieprawda. Eksperci twierdzą, że wprowadzenie nowego nawyku w życie trwa mniej więcej od 20 do 70 dni. W praktyce często wystarczy tych dni około 30. Może więc warto spróbować? Powodzenia!

Noworudzki UTW
Anna Szczepan
fot. L. Jakóbiec-Mituś
SMAKI KULINARNE DOLNEGO ŚLĄSKA - Starsze »
« Nowsze - WZRUSZAJĄCY SPEKTAKL W KOŚCIELE ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ W NOWEJ RUDZIE – SŁUPCU

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: wschodni 5 m/s
cisnienie: 976 hPa
15°C
bezchmurnie
Wieczór
bezchmurnie
wiatr: północno wschodni 3 m/s
cisnienie: 977 hPa
12°C
bezchmurnie
Noc
bezchmurnie
wiatr: północno wschodni 1 m/s
cisnienie: 979 hPa
8°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT