english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Nowy rok kalendarzowy rozpoczęty. Na noworudzkim UTW po przerwie świątecznej rozpoczęły się też wykłady....
10 grudnia 2018 roku słuchacze NUTW uczestniczyli w niezwykłej uroczystości. Na skwerze przy ulicy Radkowskiej w Nowej Rudzie – Słupcu ......

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

SMAKI KULINARNE DOLNEGO ŚLĄSKA


Data: 2018-10-21, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Zapyta ktoś, jak Dolny Śląsk może mieć swoje "jedzeniowe" smaczki, skoro tu mieszkają ludzie prawie ze wszystkich stron świata. No właśnie. Tu przybyli wraz ze swoją kulturą i obyczajami - w tym również tradycyjnymi daniami swoich kuchni.


O tym przekonała nas na wykładzie (15 października) Pani Barbara Jakimowicz-Klein, autorka książek i poradników kulinarnych, członek jury wielu kulinarnych konkursów. W obecnych czasach, gdzie większe podróże i małe wycieczki stają się coraz bardziej popularne, turyści też coraz częściej do zwiedzania zabytków dołączają degustacje potraw regionalnych. W 2011 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Turystyki Kulinarnej, które skupia ludzi zainteresowanych podróżowaniem, ale też lokalnym, dobrym jedzeniem, będącym istotnym elementem odwiedzanego zakątka.
      Zaczęły powstawć specjalne mapy regionów z zaznaczeniem restauracji o specjalnym menu, przygotowanym wg starych, czasem dawno zapomnianych a przypadkiem "odgrzebanych" przepisów. Na tych mapach oprócz restauracji oznaczone są też miejsca lokalnych producentów żywności a często i sklepy, w których różne specjały zakupić można.


A na naszym, Dolnym Śląsku chyba najwięcej można znaleźć przysmaków kuchni wschodniej (Ukraina, Białoruś, Litwa - np. wpaść do Jugowa na pyszne kartacze), ale też da się zjeść dobrego czeskiego knedlika (np. w Dusznikach), "śląskie niebo" w Skowronkach (k/Lądka), przekonać się co jadali Hochbergowie (Zamek Książ) albo zahaczyć o pobliski Pałac Sarny na oryginalne co nieco. Takie mapy, takie książki ("Smaki Dolnego Śląska", "Dziedzictwo kulinarne pogranicza śląsko-łużyckiego" itp.) tworzą ludzie z pasją - tacy jak Pani Barbara - poszukiwaczka dolnośląskich smaków i smaczków, wielka pasjonatka naszego regionu, odwiedzająca małe miasteczka i wsie, prowadząca nieskończone wywiady etnograficzne i rozmowy z Kołami Gospodyń Wiejskich, które jak się okazuje są kopalnią wiedzy kulinarnej.

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

 

WÓZEK DLA PATRYKA - Starsze »
« Nowsze - OPOWIEŚĆ O DOBRYCH I ZŁYCH PRZYZWYCZAJENIACH

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
pogodnie
wiatr: północno zachodni 2 m/s
cisnienie: 966 hPa
-9°C
pogodnie
Noc
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 2 m/s
cisnienie: 965 hPa
-9°C
zachm. całkowite
Jutro przedpoł.
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 2 m/s
cisnienie: 962 hPa
-8°C
zachm. całkowite
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT