english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Wieść radosną niosą dzwony, na wsze świata grają strony, że zmartwychwstał Pan nad Pany, Bóg wszechmocny, Bóg kochany. ......
Na stronie www.NowaRuda.pl znajdziecie Państwo aktualne e-wydanie Kuriera Noworudzko – Radkowskiego. Serwis www.NowaRuda.pl skierowany jest do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Nowa Ruda....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

SMAKI KULINARNE DOLNEGO ŚLĄSKA


Data: 2018-10-21, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Zapyta ktoś, jak Dolny Śląsk może mieć swoje "jedzeniowe" smaczki, skoro tu mieszkają ludzie prawie ze wszystkich stron świata. No właśnie. Tu przybyli wraz ze swoją kulturą i obyczajami - w tym również tradycyjnymi daniami swoich kuchni.


O tym przekonała nas na wykładzie (15 października) Pani Barbara Jakimowicz-Klein, autorka książek i poradników kulinarnych, członek jury wielu kulinarnych konkursów. W obecnych czasach, gdzie większe podróże i małe wycieczki stają się coraz bardziej popularne, turyści też coraz częściej do zwiedzania zabytków dołączają degustacje potraw regionalnych. W 2011 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Turystyki Kulinarnej, które skupia ludzi zainteresowanych podróżowaniem, ale też lokalnym, dobrym jedzeniem, będącym istotnym elementem odwiedzanego zakątka.
      Zaczęły powstawć specjalne mapy regionów z zaznaczeniem restauracji o specjalnym menu, przygotowanym wg starych, czasem dawno zapomnianych a przypadkiem "odgrzebanych" przepisów. Na tych mapach oprócz restauracji oznaczone są też miejsca lokalnych producentów żywności a często i sklepy, w których różne specjały zakupić można.


A na naszym, Dolnym Śląsku chyba najwięcej można znaleźć przysmaków kuchni wschodniej (Ukraina, Białoruś, Litwa - np. wpaść do Jugowa na pyszne kartacze), ale też da się zjeść dobrego czeskiego knedlika (np. w Dusznikach), "śląskie niebo" w Skowronkach (k/Lądka), przekonać się co jadali Hochbergowie (Zamek Książ) albo zahaczyć o pobliski Pałac Sarny na oryginalne co nieco. Takie mapy, takie książki ("Smaki Dolnego Śląska", "Dziedzictwo kulinarne pogranicza śląsko-łużyckiego" itp.) tworzą ludzie z pasją - tacy jak Pani Barbara - poszukiwaczka dolnośląskich smaków i smaczków, wielka pasjonatka naszego regionu, odwiedzająca małe miasteczka i wsie, prowadząca nieskończone wywiady etnograficzne i rozmowy z Kołami Gospodyń Wiejskich, które jak się okazuje są kopalnią wiedzy kulinarnej.

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

 

WÓZEK DLA PATRYKA - Starsze »
« Nowsze - OPOWIEŚĆ O DOBRYCH I ZŁYCH PRZYZWYCZAJENIACH

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: wschodni 5 m/s
cisnienie: 976 hPa
15°C
bezchmurnie
Wieczór
bezchmurnie
wiatr: północno wschodni 3 m/s
cisnienie: 977 hPa
12°C
bezchmurnie
Noc
bezchmurnie
wiatr: północno wschodni 1 m/s
cisnienie: 979 hPa
8°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT