english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


23 czerwca w budynku kościoła ewangelickiego na Górze Parkowej w Kudowie Zdroju, odbył się VI Festiwal Aktywności Mieszkańców Ziemi Kłodzkiej INSPIRACJA....
22 czerwca po południu, pod Ratuszem na noworudzkim Rynku zebrała się 40-to osobowa, barwnie ubrana grupa....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

NUTW : JAK ROZUMOWAĆ I WYCIĄGAĆ TRAFNE WNIOSKI, JAK PODEJMOWAĆ DECYZJE


Data: 2018-10-11, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Jak rozumować i wyciągać trafne wnioski, jak podejmować decyzje. Spotkanie z panią Barbarą Maniak Dnia 8 października studenci NUTW uczestniczyli w spotkaniu z panią Barbarą Maniak, która od wielu lat pracuje jako trener, szkoleniowiec, wykładowca.
 

Specjalizuje się w szkoleniach z obszarów: psychologii pozytywnej, wprowadzania zmian, doskonalenia umysłu, przeciwdziałania chorobom neurodegeneracyjnym, treningu mentalnego. Temat spotkania brzmiał: Jak rozumować i wyciągać trafne wnioski. Jak podejmować decyzje. Na początek kilka zadań do wykonania. Oczywiście, nawet z pozoru proste pytania okazały się „pułapkami” dla naszego umysłu. Okazuje się, że na proste pytania nie zawsze jest prosta odpowiedź. Czasem trzeba pomyśleć nieco dłużej, by udzielić trafnej odpowiedzi. Swój wykład pani Barbara urozmaiciła śmiesznym filmikiem: Co zrobić z dzieckiem homo sapiens? Na podchwytliwe pytanie dziennikarza przechodnie udzielali odpowiedzi, nie zdając sobie zapewne sprawy ze znaczenia słów homo sapiens. Wielu z pytanych potraktowało termin homo sapiens jako nazwę jakiejś choroby. W czasie wykładu prowadząca starała się uzmysłowić słuchaczom, jakie są nasze umiejętności decyzyjne, a także, co wpływa na podejmowanie decyzji. Studenci NUTW w czasie spotkania zmierzyli się z kolejnym zagadnieniem – iluzją optyczną. Tu szczególnie dało się zauważyć, jak reaguje nasz mózg na widziane obrazy. Na pozór różnej wielkości koła okazały się identyczne. Kolejny obraz przedstawiający, jak się niektórym wydawało, konia, okazał się wizerunkiem żaby (wystarczyło inaczej ułożyć obraz).
 

Wszystko, co postrzegamy, jest wynikiem pracy naszego mózgu. Kolejna zagadka – żart – ubawiła niemal wszystkich słuchaczy. Na ekranie pojawiały się kolejno obrazy białego tulipana, bałwana, łabędzia, a prowadząca pytała, jaki jest kwiat, jaki jest bałwan, jaki jest łabędź. Na koniec padło pytanie, co pije krowa. I tu najpierw dała się słyszeć odpowiedź „mleko”, a potem… salwy śmiechu. Nasz mózg znowu spłatał nam figla. Co prawda kilkanaście osób udzieliło prawidłowej odpowiedzi (wodę), ale słuchacze dzięki temu przykładowi zrozumieli, na czym polega tzw. torowanie. Obecni na spotkaniu z uwagą śledzili dalszy ciąg wykładu. Poznali metodę polegającą na eksperymencie. Otóż badanym pokazywano puszczone w ruch koło fortuny, a następnie zadawano pytanie, ile państw afrykańskich należy do ONZ. Okazało się, że wielu badanych udzielało odpowiedzi, którą wskazywało koło fortuny. A zatem, jak podejmować decyzje? Na pewno nie intuicyjnie. Zawsze należy zastanowić się przed podjęciem decyzji i nie dać się oszukać. Uważać należy zwłaszcza na nachalnych sprzedawców i krzykliwe reklamy.

Tekst: Barbara Fiączyk
Zdjęcia: Leokadia Mituś
NUTW : EMOCJE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI - Starsze »
« Nowsze - KURIER NOWORUDZKO - RADKOWSKI Numer 10 (204) / 10.2018

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: północno zachodni 4 m/s
cisnienie: 969 hPa
21°C
bezchmurnie
Południe
bezchmurnie
wiatr: północno zachodni 6 m/s
cisnienie: 968 hPa
24°C
bezchmurnie
Popołudnie
bezchmurnie
wiatr: północno zachodni 6 m/s
cisnienie: 967 hPa
23°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT