english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


24 sierpnia 2019r. przyjedzie do Nowej Rudy turystyczny pociąg KILOF z setkami turystów. Dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej i nie tylko dzięki Turkol.pl będzie też możliwość skorzystania z przejazdu pociągami SOWA i KOTLINA....
9 sierpnia, w piątkowe popołudnie dwudziestoosobowa grupa studentów Noworudzkiego UTW pojawiła się na wałbrzyskim rynku....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

NUTW : EMOCJE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI


Data: 2018-10-05, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Emocje na wyciągnięcie ręki

Spotkanie z doktorem Mirosławem Wojciechowskim


Dnia 1 października 2018 słuchacze NUTW uczestniczyli w wykładzie dr. Mirosława Wojciechowskiego na temat „Emocje na wyciągnięcie ręki”.

Wykładowca wyjaśniał, że emocje towarzyszą człowiekowi na każdym kroku, wpływają na jego zachowanie. Mechanizm powstawania emocji nie jest do końca znany. Jednak wyrażanie i rozpoznawanie emocji jest wspólne wszystkim ludziom. Czas trwania emocji określa się jako krótki. Warto wiedzieć, że emocje nie pojawiają się bez przyczyny. Zwykle są odpowiedzią na bodziec.
Wykładowca starał się wyjaśnić, co jest podłożem życia emocjonalnego, a także co jest podstawą biologiczną życia emocjonalnego. Dodał też, że coraz powszechniejsze jest przekonanie o wpływie nastroju (psychiki) na zdrowie człowieka.

W trakcie wykładu pan Wojciechowski pokazał skan mózgu Matyldy, kobiety nieustraszonej. Okazało się, że w jej mózgu nie było tzw. ciała migdałowego, dlatego też kobieta nawet w sytuacjach ekstremalnych nie odczuwała lęku. Okazuje się, że uszkodzenie lub usunięcie ciała migdałowego całkowicie zaburza funkcjonowanie emocjonalne człowieka.

Źródłem emocji i uczuć jest otaczający człowieka świat. Człowiek reaguje na impulsy płynące z otoczenia: cieszy się, martwi, kocha, smuci, gniewa, cierpi. Te „przeżycia” nazywamy emocjami i uczuciami. Dodać należy, że procesy emocjonalne bywają regulatorami stosunków między człowiekiem a otoczeniem.
 

W czasie spotkania dr M. Wojciechowski wspomniał również o endorfinach, czyli substancjach, które obok serotoniny i dopaminy, mają znaczący wpływ na nasze dobre samopoczucie. Są to krótkie łańcuchy aminokwasów, które wędrują w obrębie mózgu i po całym organizmie, przenosząc sygnały chemiczne i przekształcając je w bodźce odczuwane przez człowieka jako przyjemność. Jednak działanie endorfin jest nietrwałe, a pozytywne emocje odczuwamy tylko przez chwilę. Co robić, by skutecznie podnieść poziom „hormonów szczęścia”? Sposobów na zwiększenie poziomu „hormonów szczęścia” jest wiele. Sprzyja temu odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, dobre relacje z bliskimi osobami.

Po skończonym wykładzie słuchacze zadawali pytania, na które dr Wojciechowski udzielał odpowiedzi.


Tekst i zdjęcia: Barbara Fiączyk – NUTW

 

 

NUTW : NEKROLOG - Starsze »
« Nowsze - NUTW : JAK ROZUMOWAĆ I WYCIĄGAĆ TRAFNE WNIOSKI, JAK PODEJMOWAĆ DECYZJE

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
zachm. całkowite
wiatr: południowo zachodni 2 m/s
cisnienie: 962 hPa
18°C
zachm. całkowite
Południe
bezchmurnie
wiatr: południowo zachodni 6 m/s
cisnienie: 961 hPa
24°C
bezchmurnie
Popołudnie
bezchmurnie
wiatr: południowy 5 m/s
cisnienie: 960 hPa
27°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT