english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


23 czerwca w budynku kościoła ewangelickiego na Górze Parkowej w Kudowie Zdroju, odbył się VI Festiwal Aktywności Mieszkańców Ziemi Kłodzkiej INSPIRACJA....
22 czerwca po południu, pod Ratuszem na noworudzkim Rynku zebrała się 40-to osobowa, barwnie ubrana grupa....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
www.NowaRuda.pl      Informacje      OPOLE LAJTOWO
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

OPOLE LAJTOWO


Data: 2018-10-02, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]Opole. Ładne, zielone, zadbane miasto. Oczywiście stolica polskiej piosenki. W miniony czwartek (27 września) grupa zapalonych zwiedzających NUTW w ilości osób 50-ciu pojechała właśnie do Opola, aby przekonać się co tam w trawie piszczy.


Pierwsze kroki wiadomo -kierujemy do Amfiteatru (można tam też wygodnie zaparkować naszego Smilebusa), skąd wszędzie jest blisko i tu spotykamy się z naszą przewodniczką Anią. Zwiedzanie zaczynamy od wjazdu (wejścia) na taras widokowy nad Amfiteatrem (Amfiteatr zbudowany jest na miejscu najstarszej osady słowiańskiej w Opolu), skąd wcale nie wydaje się być taki duży. Tu oglądając widoki słuchamy historii miasta, którego początki sięgają końca X wieku. Wieżę Piastowską widoczną zawsze przy transmisjach koncertów mamy na wyciągnięcie ręki. Wieża (XIV wiek) jest zabytkiem architektury obronnej i jest tym, co pozostało z nieistniejącego już dzisiaj opolskiego zamku. Na wieżę nie wchodzimy (bo komu by się chciało pokonać 160 schodów), za to na półtorej godziny opanowujemy Muzeum Polskiej Piosenki. Muzeum jest multimedialne. Odpowiednio wyposażeni (słuchawki i sterownik) możemy wybierać sobie do posłuchania naszych ulubionych piosenkarzy i piosenki, nie skazując innych na słuchanie tego samego. Możemy utworzyć własną orkiestrę, przebrać się (wirtualnie rzecz jasna) w stroje estradowe albo posłuchać co mówią znani ludzie o festiwalach. Nasyceni muzyką schodzimy do pięknego parku z fontanną.

 


A fontanna jest tańcząca i punktualnie o godzinie 12-ej z dyskretnie umieszczonych głośników rozlega się muzyka a fontanna rozpoczyna swoje popisy (wieczorem uroku dodają jeszcze kolorowe światła). Pogodę jak zwykle mamy w pakiecie wycieczkowym zapewnioną, więc spacer po mieście jest czystą przyjemnością. Przechodzimy oczywiście przez Most Groszowy ( bo kiedyś jego przejście kosztowało grosz),  obok uniwersytetu gdzie zatrzymujemy się przy pomniku Śląskiego Kopciuszka, czyli hrabiny Joanny Schaffgotch  (o bardzo ciekawym życiorysie) i dochodzimy do Rynku. Wszędzie rzucają się w oczy zagospodarowane "na zielono" małe przestrzenie między budynkami. Jest ławeczka, na której można przysiąść ze Starszymi Panami. Przy wspólnym stoliku zasiadamy z Agnieszką Osiecką i Wojtkiem Młynarskim, a na ławce np. z Markiem Grechutą. Opolski ratusz (II połowa XIX wieku) to duża, neorenesansowa budowla, przed którą stoi pomnik Kazimierza I Opolskiego na koniu. Katedrę oglądamy tylko z zewnątrz, bo właśnie trwa remont a przyrynkowe kawiarenki zachęcają aby wstąpić na małą czarną i słodkie co nieco,  co skwapliwie robimy. Odpoczynek przywrócił wszystkim siły do dalszego zwiedzania i na tapetę bierzemy "opolską czynszówkę". Jest to relikt budownictwa miejskiego z końca XIX wieku, już z ujęciami wody w kuchniach na każdym piętrze i sanitariatami - aż dwoma! na całą kamienicę. Zachowane wyposażenie mieszkań dotyczy średniej klasy mieszczaństwa z końca XIX wieku aż do końca wojny (1945). Pobyt w tym Muzeum przyniósł nam wiele radości i wspomnień. Co chwilę słychać było okrzyki: "u mnie w domu był taki chlebak", albo "w kuchni mieliśmy taką samą szafkę chłodniczą" a "kredens był prawie identyczny". A w moim rodzinnym domu wisiał taki sam żyrandol... Żeby "zrobić sobie miejsce" na obiad, do restauracji Radiowa idziemy spacerkiem. Jeszcze rzut okiem na co ładniejsze domy i Opolską Wenecję -  piękny widoczek utworzony przez kamieniczki i ich odbicia w wodach Młynówki. Obiad smakuje znakomicie, a z lampką wina jeszcze lepiej. Syci wrażeń (i nie tylko) spokojnie udajemy się w drogę powrotną, snując plany na następne wycieczki. Było sympatycznie, lajtowo i po prostu fajnie. Za tę wycieczkę dziękujemy Agnieszce i Tomkowi Śnieżkom (biuro podróży Śnieżka) i oczywiście naszemu Adasiowi, który nie omieszkał dorzucić swojego kamyczka do wszystkich atrakcji - po prostu przewiózł nas dokończoną niedawno obwodnicą Kłodzka. No i znowu było super.

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

 

SPOTKANIE Z BURMISTRZEM - Starsze »
« Nowsze - NUTW : NEKROLOG

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: północno zachodni 4 m/s
cisnienie: 969 hPa
21°C
bezchmurnie
Południe
bezchmurnie
wiatr: północno zachodni 6 m/s
cisnienie: 968 hPa
24°C
bezchmurnie
Popołudnie
bezchmurnie
wiatr: północno zachodni 6 m/s
cisnienie: 967 hPa
23°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT