english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Dnia 28 stycznia 2019 roku słuchacze NUTW spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, by uczestniczyć w wykładzie pani Barbary Maniak „Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie?”...
Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 24 stycznia 2019 roku odeszła na zawsze nasza Koleżanka, Irena Stelmach, wieloletnia słuchaczka Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

W ŚWIĘTOJAŃSKĄ NOC CZERWCOWĄ...


Data: 2018-06-25, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]... zwaną niegdyś kupalnocką, kupałą, sobótką gromadzili się przy ogniskach ludzie jednego plemienia, wioski, osady aby świętować zjawisko przesilenia słońca. Z tym świętem wiązało się wiele obrzędów, nieco różniących się u różnych ludów. Temu świętu zawsze towarzyszyło ognisko, woda (bo to też święto ognia i wody), radość i miłość.


Skoki przez ogień lub tańce wokół niego dawały oczyszczenie, kąpiel w jeziorach czy rzekach otwierała sezon kąpielowy - powiedzielibyśmy dzisiaj, puszczane przez dziewczęta wianki na wodę wróżyły miłość i zamążpójście. Natomiast znaleziony kwiat paproci, która ponoć kwitnie tylko w tę jedną noc, mógł dać bogactwo. Noc Świętojańska (wigilia św. Jana) przetrwała do dzisiaj, dość luźno nawiązująca do dawnych obyczajów, organizowana jest zwykle jako masowa impreza o charakterze kulturalnym. Aby więc tradycji stało się zadość, prawie czterdziestoosobowa grupa "panien na wydaniu i kawalerów do wzięcia" z Noworudzkiego UTW oczywiście w stosownych strojach i z wiankami, spotkała się pod słupieckim dębem. Wspólnie została odśpiewana okolicznościowa piosenka "Gdy święto kupały do domu zawita" i barwna grupa pomaszerowała ulicą Radkowską do starego parku, wstępując po drodze do Eweliny aby złożyć życzenia koleżance Wandzi, która właśnie świętowała swoje imieniny.

 


W starym parku wianki zostały zwodowane przy śpiewie i dowcipnych dopingach, aby płynęły powoli i dały się wyłowić. Mimo starań kawalerów - szczególnie jednego, wianki jednak popłynęły i panny pozostały nadal do wzięcia. Na krótkim postoju w parku nagrodzone zostały najciekawsze przebrania (był to konkurs ogłoszony jak zwykle na rajdach i spacerach  przez kol. Czesława), były recytacje okolicznościowych wierszy takich z humorem i romantycznych, i objadanie się imieninowymi cukierkami. Barwny korowód przeszedł dalej ulicą Parkową, aby potem już na skróty przez łąkę, dojść do Zapiecka. Tu zostały zregenerowane nadwątlone spacerem i śpiewami siły, a wesołe rozmowy trwały do wieczora.

 

 

Noworudzki Uniwersytet

Trzeciego Wieku

Anna Szczepan

fot. A.Szczepan, L.Jakóbiec

JUŻ WAKACJE W NOWORUDZKIM UTW! - Starsze »
« Nowsze - SPEED-BALL - NOWA SEKCJA W NOWORUDZKIM UTW

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 968 hPa
1°C
bezchmurnie
Noc
bezchmurnie
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 968 hPa
0°C
bezchmurnie
Jutro przedpoł.
bezchmurnie
wiatr: zachodni 4 m/s
cisnienie: 967 hPa
0°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT