english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Nowy rok kalendarzowy rozpoczęty. Na noworudzkim UTW po przerwie świątecznej rozpoczęły się też wykłady....
10 grudnia 2018 roku słuchacze NUTW uczestniczyli w niezwykłej uroczystości. Na skwerze przy ulicy Radkowskiej w Nowej Rudzie – Słupcu ......

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

ODWAGA BYCIA SOBĄ. SPOTKANIE Z PANIĄ BEATĄ KRAS


Data: 2018-06-04, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Odwaga bycia sobą

Spotkanie z panią Beatą Kras

Na spotkanie z panią Beatą Kras, które odbyło się 28 maja 2018 roku, przybyło tylko 28 członków NUTW (część słuchaczy uczestniczyła w dniach 28 – 30 maja w szkoleniu w ramach projektu ASOS, które miało miejsce w pałacu w Morawie). Temat wykładu „Odwaga bycia sobą” zainteresował wszystkich. Słuchacze jak zwykle aktywnie w nim uczestniczyli. Na początek w ramach ćwiczenia wszyscy zastanawiali się, co to jest odwaga. Dyskutowano na ten temat w grupach, a potem przedstawiano wnioski. Zdaniem obecnych na wykładzie odwaga to umiejętność mówienia, przyznania się do błędu, szczerość, mówienie prawdy, brak hipokryzji, poczucie własnej wartości. Pani Beata Kras dodała, że należy pamiętać, iż każdy człowiek jest inny. Dla każdego zatem bycie sobą oznacza coś innego. Przytoczyła też słowa Oscara Wilde`a: „Bądź sobą, bo wszyscy inni są już zajęci”. Zacytowała również Steve`a Jobs`a:Miej odwagę podążać za sercem i intuicją. One wiedzą, kim naprawdę chcesz się stać.” 


Zgodnie z definicją „odwaga jest to postawa charakteryzująca się brakiem strachu lub dużą umiejętnością przezwyciężania go, inaczej śmiałość lub męstwo.” Odwaga to po prostu robienie czegoś pomimo lęku. Są jednak tacy ludzie, którzy nie mają odwagi. Boją się uzewnętrzniania własnego zdania. Przyznają się do niego dopiero wtedy, kiedy ktoś inny je wypowie. Szczególnym rodzajem odwagi jest odwaga cywilna. „Jest to postawa, która polega na występowaniu w obronie swoich racji, nawet jeżeli wiąże się to z wysokimi sankcjami i kosztami społecznymi. Jej podstawowym elementem jest występowanie pod swoim imieniem i nazwiskiem, czyli podpisywanie się pod swoimi własnymi wypowiedziami. W dobie Internetu, gdy ludzie toczą ze sobą prawdziwe boje w dyskusjach, niestety anonimowo, kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia.” Odwaga to również umiejętność przyznania się do błędu, postępowania zgodnie ze swoim sumieniem i głoszenia swoich poglądów. Niezwykle celnie wyraża to francuski pisarz Hervé Bazin: „Trzy lub cztery razy w życiu ma się okazję, by być odważnym, ale codziennie masz okazję, aby nie być tchórzem”.

Najczęściej brak odwagi wynika z nieśmiałości, poczucia niskiej wartości, chorób fizycznych i psychosomatycznych.
Na koniec pani Beata powiedziała, że odwaga w dzisiejszych czasach to przede wszystkim prawo do bycia sobą. Jeśli ktoś ma z tym problemy, powinien trenować:

„Żyj tak, żeby być dumnym stulatkiem! Wyobraź sobie, że dożyłeś stu lat. Zamknij oczy. Oto znalazłeś się na swoim przyjęciu urodzinowym. Otacza cię rodzina i przyjaciele. Niedługo zdmuchniesz świeczki, ale jeszcze zanim to zrobisz, postanawiasz wyjść na taras i zaczerpnąć świeżego powietrza. Wychodzisz, opierasz się o balustradę i wspominasz, co udało ci się osiągnąć przez te wszystkie lata. Przepełnia cię satysfakcja. Jesteś dumny ze swoich życiowych wyborów. Przypomnij sobie dokładnie, co zrobiłeś, by stać w tym miejscu i być tak szczęśliwym. Otwórz oczy, weź kartkę i zapisz to wszystko, co przyszło ci do głowy. Podkreśl te, które wydają ci się szczególnie ważne, i zastanów się, co zrobić dziś, by wcielić je w życie. Miej odwagę żyć, tak jak chcesz!”

Wykład i ćwiczenia w jego trakcie bardzo spodobały się słuchaczom NUTW. 

Tekst i zdjęcia: Barbara Fiączyk

26.05.2018 POCIĄG TURYSTYCZNY W NOWEJ RUDZIE (FILM I FOTO) - Starsze »
« Nowsze - W PAŁACU MORAWA

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
pogodnie
wiatr: północno zachodni 2 m/s
cisnienie: 966 hPa
-9°C
pogodnie
Noc
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 2 m/s
cisnienie: 965 hPa
-9°C
zachm. całkowite
Jutro przedpoł.
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 2 m/s
cisnienie: 962 hPa
-8°C
zachm. całkowite
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT