english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Na stronie www.NowaRuda.pl znajdziecie Państwo aktualne e-wydanie Kuriera Noworudzko – Radkowskiego. Serwis www.NowaRuda.pl skierowany jest do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Nowa Ruda....
Wyrazy serdecznego współczucia z powodu śmierci MATKI składają koleżance Irenie Walaszczyk przyjaciele z Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

WIOSENNA WYCIECZKA


Data: 2018-04-17, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]Niedzielna (15 kwietnia), wiosenna wycieczka początkowo miała być tylko wyjazdem na koncert do Wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Ale, że okolice Wrocławia obfitują w różne ciekawostki, postanowiliśmy po raz kolejny zboczyć nieco z drogi i tym razem zajrzeć do malutkiej, podwrocławskiej Żórawiny.


Już z daleka widać wysoki maszt radiowo-telewizyjny, mierzący sobie ok. 260 m, wybudowany w 1976 roku nieopodal starego, drewnianego. Ten stary, drewniany, postawiony w 1932 roku liczył sobie 140m wysokości i na ówczesne czasy był najwyższym drewnianym masztem na świecie. Rozebrano go na początku lat dziewięćdziesiątych, niszcząc w ten sposób wspaniały zabytek techniki. Na całe szczęście nie uległ zniszczeniu stary, gotycko-manierystyczny XIV-wieczny kościółek, który możemy zwiedzić dzięki uprzejmości proboszcza żórawińskiej parafii. Kościół Trójcy Świętej, bo o nim mowa, otoczony jest fosą i ziemnymi obwarowaniami (dzisiaj tylko częściowymi) co nadaje mu charakter budowli obronnej, swoje manierystyczne cechy zawdzięcza przebudowie w wieku XVII. Do dziś zachowały się fragmenty polichromii, malowidła ścienne ze scenami biblijnymi wplecionymi w roślinne ornamenty, piaskowcowa ambona. Część zachowanego manierystycznego wyposażenia znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie (np. ołtarz), a część - jak marmurowa chrzcielnica została przeniesiona do obecnego kościoła parafialnego św. Józefa Oblubieńca. Malutki kościółek na wyspie uznawany jest za europejską perłę manieryzmu. Dopełnieniem interesujących szczegółów dotyczących Żórawiny jest jeszcze ciekawy pomnik poświęcony Witelonowi. Niepozorny pomnik poświęcony jest polskiemu, średniowiecznemu uczonemu, który Żórawinę (najprawdopodobniej) otrzymał w darze od wrocławskiego księcia Henryka Probusa. Żegnamy się z Żórawiną i po krótkiej jeździe "objawiamy" się przed wrocławskim Capitolem. Przed koncertem jest jeszcze sporo czasu, więc można zjeść dobre lody, wypić kawę, czy zdegustować dobre ciacho - co kto sobie życzy. Koncert ? spektakl? widowisko? jest dla nas fantastycznym zaskoczeniem.


Bo oto okazuje się, że my, noworudzianie przyjechaliśmy do Capitolu, bo .... przecież markety pozamykane, a coś z niedzielnym popołudniem trzeba zrobić! No takiego, kabaretowego powitania nie spodziewaliśmy się zupełnie. Pioscenki - czyli piosenki ze wstępem, zapewniły półtorej godziny dobrej zabawy. Zapowiedzi piosenek wprowadzały słuchaczy w trochę dziwny, trochę absurdalny a nawet makabryczny świat z jednej strony, a nieco poetycki, teatralny, kabaretowy czy nawet operowy z drugiej. Gospodarzami przedstawienia byli znani artyści kabaretowi: Ścibor Szpak i Czesław Jakubiec a gościem wieczoru Agnieszka Oryńska - Lesicka. Takie spektakle odbywają się w Capitolu cyklicznie. Jeżeli ktoś lubi kabaret, muzykę i dobrą zabawę - polecamy!

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

fot. J.Redlicki, A. Szczepan

 

 

RSMP 2018 : 51 ZAŁÓG NA STARCIE W ŚWIDNICY - Starsze »
« Nowsze - KURIER NOWORUDZKO - RADKOWSKI Numer 4 (198) / 04.2018

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
pochmurno
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 981 hPa
9°C
pochmurno
Wieczór
pogodnie
wiatr: zachodni 2 m/s
cisnienie: 982 hPa
7°C
pogodnie
Noc
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 2 m/s
cisnienie: 982 hPa
5°C
zachm. całkowite
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT