english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Na stronie www.NowaRuda.pl znajdziecie Państwo aktualne e-wydanie Kuriera Noworudzko – Radkowskiego. Serwis www.NowaRuda.pl skierowany jest do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Nowa Ruda....
Wyrazy serdecznego współczucia z powodu śmierci MATKI składają koleżance Irenie Walaszczyk przyjaciele z Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

O SZTUCE PRZYJAŹNI


Data: 2018-04-12, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Dnia 9 kwietnia 2018 roku słuchacze NUTW uczestniczyli w wykładzie „O sztuce przyjaźni”, który poprowadziła pani Beata Kras. Po krótkim powitaniu pani Beata poprosiła słuchaczy o udział w ćwiczeniu. Uczestnicy zajęć otrzymali zadanie, by pośród osób obecnych na wykładzie odszukać te, które mają podobne upodobania.


Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Okazało się, że wiele osób ma  podobne zainteresowania, lubi te same potrawy oraz w podobny sposób spędza czas wolny. Słuchaczka, która znalazła największą liczbę osób o podobnych upodobaniach, otrzymała od prowadzącej nagrodę: świnkę skarbonkę (by do niej zbierać pieniążki na wycieczki organizowane przez NUTW). Natomiast pani, która znalazła najmniej osób o podobnych zainteresowaniach, otrzymała „nagrodę emocjonalną” (została przytulona przez prowadzącą). Pani Beata zaznaczyła, że nagroda materialna jest bardzo ważna, ale lepiej wpływa na człowieka nagroda emocjonalna.


Po tym ćwiczeniu pani Kras rozpoczęła wykład. Wyjaśniła, że dzisiaj starość można podzielić na trzy etapy:

- młodą po przejściu na emeryturę;
- średnią po 75 roku życia;
- sędziwą po 90 roku życia.
Naprawdę stary jest jednak ten, kto zaprzestał kontaktów z ludźmi, bo tak naprawdę najwyższy poziom zadowolenia wiąże się z relacjami ze znajomymi, sposobem spędzania wolnego czasu, a także z relacjami w rodzinie. Następnie pani Beata poprosiła słuchaczy o podanie imion najbardziej znanych przyjaciół z bajek, książek i filmów. Od razu posypały się imiona bohaterów znanych bajek: Bolek i Lolek, Żwirek i Muchomorek, Krecik, Maja i Gucio, Reksio. Słuchacze doszli do wniosku, że bajkowi przyjaciele wyznawali podobne wartości, byli za siebie odpowiedzialni, odczuwali empatię oraz wspierali się wzajemnie. Pani Beata odwołała się też do książki „Mały Książę”
Antoine`a de Saint-Exupéry. Przywołała najbardziej znany cytat z tej opowieści: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Poza tym wspomniała o znanych filmach mówiących o przyjaźni: Nietykalni, Zielona Mila, Mój przyjaciel Hachiko. Wyjaśniła też, jak można wytłumaczyć słowo pochodzące z języka angielskiego: TEAM (zespół, drużyna, ekipa). Otóż tłumacząc najprościej:

T – together (razem)
E – each (każdy)
A – achieve (osiągać)
M – more (więcej)
Czyli: „razem każdy osiąga więcej”.
Prowadząca wykład odwołała się również do popularnej bajki Ignacego Krasickiego „Przyjaciele” oraz do cytatu pochodzącego z bajki Adama Mickiewicza: „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Przytoczyła też wypowiedzi dzieci na temat przyjaźni. Podkreśliła to, co w przyjaźni najistotniejsze: bezinteresowność, zaufanie, wolność, empatię, tolerancyjność, akceptację, wspólność poglądów. Dodała, że przyjaźń potrafi pocieszyć, rozbawić. Co zatem zrobić, by pogłębić przyjaźń? Przede wszystkim należy dać pierwszeństwo kontaktom towarzyskim, trzeba otwarcie mówić o swoich uczuciach i nauczyć się gestów przyjaźni. Warto też pamiętać o tym, by umiejętnie i uważnie słuchać, a także nie szczędzić przyjaciołom ciepłych słów.
Tekst: Barbara Fiączyk
Zdjęcia: Leokadia Mituś 
46. RAJD ŚWIDNICKI KRAUSE W OKOLICACH NOWEJ RUDY - Starsze »
« Nowsze - RADKOWSKA WIOSNA RAJDOWO

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
pochmurno
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 981 hPa
9°C
pochmurno
Wieczór
pogodnie
wiatr: zachodni 2 m/s
cisnienie: 982 hPa
7°C
pogodnie
Noc
zachm. całkowite
wiatr: zachodni 2 m/s
cisnienie: 982 hPa
5°C
zachm. całkowite
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT