english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


21 maja sala widowiskowa MOK w Nowej Rudzie zapełniła się przedstawicielami zaprzyjaźnionych z NUTW dolnośląskich i opolskich uniwersytetów trzeciego wieku....
Na stronie www.NowaRuda.pl znajdziecie Państwo aktualne e-wydanie Kuriera Noworudzko – Radkowskiego. Serwis www.NowaRuda.pl skierowany jest do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Nowa Ruda....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

ALFABET MADAGASKARU – SPOTKANIE Z MICHAŁEM SZULIMEM


Data: 2018-02-08, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Dnia 5 lutego słuchacze NUTW najpierw uczestniczyli w spotkaniu się z panią Marią Kuncer, a potem spotkali się z panem Michałem Szulimem.

Pani Maria Kuncer wyjaśniła, czym jest kolagen i jak można uzupełnić jego braki w organizmie. Zaprezentowała też obecnym różne rodzaje kolagenu oraz wyjaśniła, jak można go stosować.


Następnie do sali wkroczył pan Michał Szulim – dziennikarz, podróżnik, muzyk – „wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów w zespole Plateau, autor bloga inspirowanego podróżami, twórca audycji radiowej „Miejsce za miejscem” [1]

Słuchacze z niemałym zainteresowaniem słuchali opowieści o Madagaskarze i jego mieszkańcach. Podziwiali piękno nieskażonej cywilizacją przyrody. Ze zdumieniem patrzyli na zdjęcia ukazujące osady i miasta tej czwartej co do wielkości wyspy na świecie. Podróżnik ze swadą opowiadał o życiu Malgaszy (tubylczej ludności wyspy). Wyjaśniał, że mieszkańcy posługują się językiem malgaskim oraz językiem francuskim (Madagaskar to dawna kolonia francuska). W trakcie opowieści słuchacze dowiedzieli się o tym, że na wyspie odnaleźć można również ślady polskie. Otóż w XVIII wieku na wyspę dotarł Maurycy August Beniowski, który w październiku 1776 roku został przez tubylców obwołany królem. Do dzisiaj jego imię nosi jedna z ulic Antananarywy (stolicy Madagaskaru).

 

Pan Michał Szulim snuł swą opowieść o podróży przez Madagaskar. Mówił o urokliwych, pięknych, nieskazitelnie czystych plażach, a także o ulicznych bazarach, „restauracjach” i kawiarniach.

Słuchacze chłonęli opowieści podróżnika, a potem zadawali pytania, na które pan Szulim chętnie odpowiadał. Wystąpienie dziennikarza nagrodzono gromkimi brawami. Członkowie NUTW liczą na to, że ten niezwykle interesujący człowiek ponownie zawita do Nowej Rudy.

Tekst: Barbara Fiączyk

Zdjęcia: Leokadia Mituś


[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Szulim

ANNA KARENINA I NIE TYLKO - Starsze »
« Nowsze - NUTW : WYRAZY GŁĘBOKIEGO WSPÓŁCZUCIA PANI HELENIE...

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: północno wschodni 2 m/s
cisnienie: 968 hPa
12°C
bezchmurnie
Południe
pogodnie
wiatr: wschodni 3 m/s
cisnienie: 967 hPa
22°C
pogodnie
Popołudnie
bezchmurnie
wiatr: północno wschodni 2 m/s
cisnienie: 966 hPa
23°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT