english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Dnia 28 stycznia 2019 roku słuchacze NUTW spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, by uczestniczyć w wykładzie pani Barbary Maniak „Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie?”...
Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 24 stycznia 2019 roku odeszła na zawsze nasza Koleżanka, Irena Stelmach, wieloletnia słuchaczka Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

ANNA KARENINA I NIE TYLKO


Data: 2018-02-06, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ]Po wczesnym sobotnim (3 lutego) obiedzie pięćdziesięcioosobowa grupa słuchaczy NUTW wraz z sympatykami z Bożkowa i Jugowa pojechała do Wrocławia. Głównym celem wyjazdu był udział w spektaklu baletowym  "Anna Karenina", wystawianym aktualnie w Operze Wrocławskiej, ale "po drodze" były jeszcze wystawy w Muzeum Narodowym.


Tym razem przejazd do Wrocławia wyglądał trochę inaczej niż zwykle. Ponieważ i balet, i jedna z wystaw w muzeum mogły być nieco trudne w odbiorze, postanowiliśmy zrobić krótkie, teoretyczne przygotowanie ku temu, zgodnie z pomysłem słuchaczki Uniwersytetu, Joli. Tak więc po tradycyjnym, cukierkowym poczęstunku najpierw omówione zostały muzealne wystawy. Jedna z nich, to bardzo przyjemna ekspozycja związana z baśniami, bajkami i zabawami oraz grami dziecięcymi - "Entliczki, pętliczki, czarodzieje i księżniczki". Druga, to "Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming". Dynastia Ming panowała w Chinach ok. 300 lat, poczynając od połowy XIV wieku. To właśnie podczas jej panowania Chiny rozwijały się doskonale pod względem tak gospodarczym, jak kulturalnym i społecznym. Władcy otaczali się ludźmi dobrze wykształconymi i kładli duży nacisk na - jakbyśmy dzisiaj powiedzieli kształcenie ustawiczne z różnych dziedzin nauki i sztuki, nawet - a może zwłaszcza po osiągnięciu wysokich pozycji społecznych. Nieco dłuższego omówienia wymagało przygotowanie do odbioru baletu "Anna Karenina".


Powieść Lwa Tołstoja pod tym samym tytułem zapewne każdy kiedyś czytał, film może oglądał też, ale było to kiedyś, a przedstawienie sceniczne zawsze ma swoje skróty i symbolikę. Została więc przypomniana treść książki, a potem omówione przedstawienie ze zwróceniem uwagi na kluczowe sceny,  wymowę tańca i muzyki. Jak się później okazało, to teoretyczne przygotowanie było przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę", zwłaszcza jeśli chodzi o spektakl baletowy. Dwie godziny jazdy minęły jak chwila i jak było zaplanowane pobyt we Wrocławiu zaczęliśmy od zwiedzania wystaw w muzeum. Na "Entliczkach" zwróciły naszą uwagę piękne, wymowne grafiki, szkice i rysunki do bajek, gabloty z zabawkami zawierały eksponaty, z których niektóre pamiętamy jeszcze z własnego dzieciństwa (np. miniaturowe maszyny do szycia, na których można było uszyć ubranko dla lalki), gry planszowe i magiczne latarnie, za pomocą których kiedyś oglądano filmiki zmontowane z  przeźroczy. Natomiast wystawa " z życia mieszkańców Chin", pierwsza taka wystawa w Polsce, pozostawiła pewien niedosyt. Była oczywiście porcelana, szkło, malowane na jedwabiu obrazy, rzeźba sakralna, wyroby jadeitowe (jadeit - kamień traktowany w Chinach jako amulet) - ale, tak jakby czegoś brakowało. Czegoś, co dopełniłoby atmosfery tamtego czasu. Spacer z Muzeum Narodowego do Opery, już po zmroku był czystą przyjemnością. Pięknie oświetlone miasto, pogoda w sam raz spacerowa i czas na kawkę, i małe co nieco. Zrelaksowani zasiedliśmy w operze. Muzyka skomponowana przez Rodiona Szczedrina ( w której wielu osobom brakowało rosyjskich akcentów) eksponuje losy głównej bohaterki i uwypukla kluczowe momenty jej życia. Świetna choreografia i oszczędna, acz bardzo sugestywna  scenografia doskonale oddaje uczucia,  nastroje i emocje będące udziałem Anny. Premiera trzyaktowego baletu odbyła się w 1972 roku w Moskwie. My mieliśmy okazję obejrzeć cały balet "zamknięty" w spektaklu granym bez przerwy. Jak mówi choreograf , Bożena Klimczak "po to, by napięcia i emocje ..... nie uległy rozproszeniu. By historia Anny została opowiedziana jednym tchem, w zapamiętaniu, uniesieniu, tanecznym biegu - niezakłócona gwarem życia, które toczy się obok".

 

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

 

TAŃCZĄ DZIADKOWIE, TAŃCZĄ BABCIE NA SALI W MBP! - Starsze »
« Nowsze - ALFABET MADAGASKARU – SPOTKANIE Z MICHAŁEM SZULIMEM

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 968 hPa
1°C
bezchmurnie
Noc
bezchmurnie
wiatr: zachodni 3 m/s
cisnienie: 968 hPa
0°C
bezchmurnie
Jutro przedpoł.
bezchmurnie
wiatr: zachodni 4 m/s
cisnienie: 967 hPa
0°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT