english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


W niedzielne popołudnie (16 września) trzydziestoosobowa grupa słuchaczy NUTW i Koła PSD w Nowej Rudzie wzięła udział w ......
PLAKAT O DNIACH SENIORA I INAUGURACJI ROKU AKADEMICKIEGO 2018/2019...

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

POEZJA I MUZYKA - CZESŁAW NIEMEN


Data: 2017-11-08, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Inaczej brzmi sam wiersz - czyli słowo, a inaczej to słowo wyśpiewane, jakby przedłużone muzyką. Z takiego założenia wyszedł Czesław Niemen śpiewając poezje, niekoniecznie te łatwe, znanych autorów takich jak Norwid, Asnyk, Tetmajer, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzweska, czy wreszcie Herbert, do których w większości sam pisał muzykę. Inspiracja do takiego rodzaju twórczości przyszła po wysłuchanym kiedyś koncercie Ewy Demarczyk.


Z tą właśnie twórczością niepokornego i "kłopotliwego" a jednocześnie jednego z najwybitniejszych twórców muzyki w Polsce zapoznali się słuchacze NUTW na słowno-muzycznym spotkaniu (6 listopada) z Janem Edwardem Czachorem, Prezesem Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena. "Bema pamięci żałobny rapsod" to pierwszy tego rodzaju utwór, jaki zaśpiewał Czesław Niemen w Sali Kongresowej w Warszawie w 1968 roku, gdzie odbierał swoją złotą płytę (była to zresztą pierwsza autorska złota płyta artysty i pierwsza taka nagroda w kraju). Długie trasy koncertowe poza granicami kraju zaowocowały  piosenkami nostalgicznymi, wyrażającymi tęsknotę za swoim miejscem na ziemi, będącymi swoistym dialogiem o samotności człowieka ("Italia, Italia") czy też rozmyślaniem nad słowem "ojczyzna" - jak naprawdę tę naszą ojczyznę traktujemy ("Moja Ojczyzna", "Kwiaty ojczyste"). Nie można też nie zauważyć utworów romantycznych Niemena - "Jednego serca" , "Mów do mnie jeszcze" czy sonet odeski "Dobranoc" (A. Mickiewicza) albo "Wspomnienie" - jakby artysta skarżył się, że pragnienie bycia z ukochana osobą nigdy nie zostało zaspokojone. Niemen zmierzył się też z filozoficzną poezją Zbigniewa Herberta ("Pan Cogito") i ironicznym wierszem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "Ptaszek". Spotkanie, w którym również wzięli udział słuchacze Złotostockiego UTW oraz osoby "niezrzeszone", pokazało nie tylko znane i popularne piosenki artysty, ale też te mniej znane ale równie piękne, choć trudniejsze w odbiorze.  Bogato ilustrowane teledyskami - bo mówić o twórczości Czesława Niemena, bez wysłuchania wykonywanych przez niego utworów po prostu się nie da, przypomniało postać tego nietuzinkowego i niezapomnianego wokalisty. Czesław Niemen zmarł w styczniu 2004 roku.

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

NOWORUDZKI UTW NA KORSYCE: DZIKIE SERCE EUROPY - Starsze »
« Nowsze - NUTW : BASENOWO

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
bezchmurnie
wiatr: zachodni 2 m/s
cisnienie: 966 hPa
15°C
bezchmurnie
Południe
bezchmurnie
wiatr: południowo zachodni 4 m/s
cisnienie: 964 hPa
25°C
bezchmurnie
Popołudnie
bezchmurnie
wiatr: południowo zachodni 4 m/s
cisnienie: 963 hPa
25°C
bezchmurnie
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT