english version
Mapa Nowej Rudy
AKTUALNOŚCI


Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie zaprasza na Noworudzkie Bieguny Kultury oraz Festiwal Sztuki Nowa Ruda....
Całkiem niedaleko, bo wystarczy dojechać do Karłowa, aby pospacerować dnem pradawnego morza kredowego istniejącego na terenie Gór Stołowych....

Informacje z Gór Sowich

MIASTO NOWA RUDA
GMINA NOWA RUDA
POWIAT KŁODZKI
PRASA LOKALNA
INNE KATEGORIE
TELEWIZJA NOWA RUDA (TV NOWA RUDA) www.NowaRuda.pl
Prywatny Noworudzki Serwis
Informacyjno - Turystyczny
- www.NowaRuda.
pl

POEZJA I MUZYKA - CZESŁAW NIEMEN


Data: 2017-11-08, dodano przez admin
Kategorie: [ News NUTW - Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku ] [ News AGROREG, CBI, NPP, TECHNOINKUBATOR NOWA RUDA ]Inaczej brzmi sam wiersz - czyli słowo, a inaczej to słowo wyśpiewane, jakby przedłużone muzyką. Z takiego założenia wyszedł Czesław Niemen śpiewając poezje, niekoniecznie te łatwe, znanych autorów takich jak Norwid, Asnyk, Tetmajer, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzweska, czy wreszcie Herbert, do których w większości sam pisał muzykę. Inspiracja do takiego rodzaju twórczości przyszła po wysłuchanym kiedyś koncercie Ewy Demarczyk.


Z tą właśnie twórczością niepokornego i "kłopotliwego" a jednocześnie jednego z najwybitniejszych twórców muzyki w Polsce zapoznali się słuchacze NUTW na słowno-muzycznym spotkaniu (6 listopada) z Janem Edwardem Czachorem, Prezesem Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena. "Bema pamięci żałobny rapsod" to pierwszy tego rodzaju utwór, jaki zaśpiewał Czesław Niemen w Sali Kongresowej w Warszawie w 1968 roku, gdzie odbierał swoją złotą płytę (była to zresztą pierwsza autorska złota płyta artysty i pierwsza taka nagroda w kraju). Długie trasy koncertowe poza granicami kraju zaowocowały  piosenkami nostalgicznymi, wyrażającymi tęsknotę za swoim miejscem na ziemi, będącymi swoistym dialogiem o samotności człowieka ("Italia, Italia") czy też rozmyślaniem nad słowem "ojczyzna" - jak naprawdę tę naszą ojczyznę traktujemy ("Moja Ojczyzna", "Kwiaty ojczyste"). Nie można też nie zauważyć utworów romantycznych Niemena - "Jednego serca" , "Mów do mnie jeszcze" czy sonet odeski "Dobranoc" (A. Mickiewicza) albo "Wspomnienie" - jakby artysta skarżył się, że pragnienie bycia z ukochana osobą nigdy nie zostało zaspokojone. Niemen zmierzył się też z filozoficzną poezją Zbigniewa Herberta ("Pan Cogito") i ironicznym wierszem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "Ptaszek". Spotkanie, w którym również wzięli udział słuchacze Złotostockiego UTW oraz osoby "niezrzeszone", pokazało nie tylko znane i popularne piosenki artysty, ale też te mniej znane ale równie piękne, choć trudniejsze w odbiorze.  Bogato ilustrowane teledyskami - bo mówić o twórczości Czesława Niemena, bez wysłuchania wykonywanych przez niego utworów po prostu się nie da, przypomniało postać tego nietuzinkowego i niezapomnianego wokalisty. Czesław Niemen zmarł w styczniu 2004 roku.

Noworudzki UTW

Anna Szczepan

NOWORUDZKI UTW NA KORSYCE: DZIKIE SERCE EUROPY - Starsze »
« Nowsze - NUTW : BASENOWO

SZUKAJ

NUTW
projekty domw Waszych marze Facebook:


Prognoza pogody
Nowa Ruda
Teraz
pogodnie
wiatr: północny 4 m/s
cisnienie: 963 hPa
18°C
pogodnie
Noc
pogodnie
wiatr: północno zachodni 3 m/s
cisnienie: 963 hPa
17°C
pogodnie
Jutro przedpoł.
zachm. całkowite
wiatr: północno zachodni 3 m/s
cisnienie: 966 hPa
18°C
zachm. całkowite
Portal Pogodynka.pl
Prognoza num. COSMO, nie zweryfikowana przez synoptyka
e-Pogoda z Nowej Rudy


Polecamy:
Kurier TV Sudecka
TV Klodzko
www.Ziemiaklodzko.pl

Copyright © 2009 - 2016 www.NowaRuda.pl - Prywatny Noworudzki Serwis Informacyjno - Turystyczny
Wykonanie: BIZZIT